Forumul Blogurilor Culinare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Flags_1
Ultimele subiecte
» vesti triste
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptySam Feb 09, 2019 6:12 pm Scris de Geta

» POEZII SI POETI
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptySam Feb 03, 2018 8:53 pm Scris de Geta

» Sa ne amuzam
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptySam Dec 09, 2017 4:32 pm Scris de Geta

» GLUME, BANCURI
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMier Dec 06, 2017 3:42 pm Scris de Geta

» cutiuta cu pozele mele
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyVin Noi 03, 2017 6:51 pm Scris de Geta

»  La o altfel de cafea 2
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyVin Noi 03, 2017 3:20 pm Scris de Geta

» CUGETARI......
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyVin Oct 06, 2017 10:24 pm Scris de Geta

» La multi ani "Fete si baieti in bucatarie " !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyDum Dec 25, 2016 6:35 pm Scris de Geta

» curiozitati
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyJoi Sept 29, 2016 6:09 pm Scris de Geta

» Ce muzica ascultam
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMier Iul 13, 2016 8:29 pm Scris de Geta

» Ce citim ...
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMar Iul 12, 2016 9:14 pm Scris de Geta

» Lulu - La multi ani !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyVin Mai 13, 2016 2:40 pm Scris de Geta

» Rugaciune pentru omenire
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyDum Apr 24, 2016 5:50 pm Scris de Geta

» La o altfel de cafea 2
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyDum Apr 17, 2016 3:51 pm Scris de Geta

» La multi ani Diana!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» La multi ani Doina Ghidu!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» Paste fericit!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptySam Mar 26, 2016 10:58 pm Scris de Geta

» Gabi -La multi ani !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyVin Mar 18, 2016 10:55 pm Scris de Geta

» ARTA SI ARTISTI
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyDum Feb 14, 2016 10:41 pm Scris de Geta

» Colinde, colinde...
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMar Dec 22, 2015 2:01 pm Scris de Geta

» La multi ani Delia
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyDum Dec 06, 2015 3:46 pm Scris de martagabriela

» La o altfel de cafea 2
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyVin Noi 20, 2015 8:15 am Scris de iuli

» Donare de sange
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMar Noi 03, 2015 11:04 am Scris de Doina Ghidu

» LA MULTI ANI DOINITA VARGA!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyLun Oct 05, 2015 11:07 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Nico- 15 septembrie
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMier Sept 16, 2015 6:03 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Daniela- 9 sept
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMier Sept 09, 2015 6:13 pm Scris de Daniela

» Noi si nepotii
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyDum Sept 06, 2015 7:41 am Scris de Sidy

» CASATORIE aniversari
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyMier Sept 02, 2015 11:02 pm Scris de martagabriela

» LA MULTI ANI ,MONE-OOOOOOOOKKKKKKKKKEEEEEEYYYYYYYYYY
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyJoi Aug 27, 2015 7:15 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Anena !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 EmptyVin Aug 14, 2015 10:57 pm Scris de maria mihalache

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ImageShack
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


La o altfel de cafea 2

+16
maria mihalache
Geta
Vicky P.
Nicuvar
mari
husni
martagabriela
iuli
Sidy
Mom_of_3
Daniela
stoi_mimi
alina 42
delia
anena
silvi0ara
20 participanți

Pagina 13 din 29 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 21 ... 29  Urmatorul

In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Dum Apr 26, 2015 7:25 am

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 21lsvv7

MIMIsor uite vin eu cu cafelutele......
Sunt foarte, foarte necajita....Medicul nostru de la Sp.Militar, pe care il cunoasteam de 32 de ani, de cand eram amandoi tineri locotenenti majori si care stia fiecare organ al meu , ce e cu el, era ieri de garda.A venit un militian la el cu nu stiu ce probleme si s-a apucat de scandal( militianul) .Dr s-a enervat asa de tare, incat a facut infarct Exclamation Exclamation Exclamation Era medicul care imi trata toata familia, medicul la care mergeam cu orice problema aveam, era PRIETENUL meu, al nostru, al familiei, la care puteai apela la orice ora din zi si din noapte....Si l-am pierdut Sad Mad Crying or Very sad Era de varsta noastra....si era cardiac.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace !

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 11ueyrp
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Dum Apr 26, 2015 8:19 am

buna dimineata gasca gustoasa.
LA MULTI ANI MEDI
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Dum Apr 26, 2015 8:20 am

Sincere condoleante Sidy pentru prietenul si medicul vostru
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Dum Apr 26, 2015 1:32 pm

Offff Sidonia ce rau imi pare,idiotii astia de militieni in loc sa se ocupe de adevaratii corupti si hoti in prostia lor se leaga de medici si la noi e mare scandal cu marele chirurg Ionac de la judetean,s-au dus mascatii acasa saracu era tare speriat ,a salvat atatea vieti si a reconstruit sani dupa extirparea tumorilor canceroase si chiar nu avea pretentii ,un OM ,vai cat de rau imi pare de prietenul tau ,sincere condoleante Sad
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Dum Apr 26, 2015 9:04 pm

Buna seara!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 2i1p075
Dimineata,n-am reusit sa vin la cafea.Am felicitat-o pe Medi si fuga la "ferma".
Acum,am citit din urma.
Mari,am ris,de una singura,cid ai spus ca poate sotu tau nu-si va aminti,cum au fost puse piesele la hota.O data(in urma cu vreo 30 de ani),cumnatul meu,a dessurubat un ceas,care suna,sa vada ce a patit,de ce nu suna.Dupa aceea(fara sa gaseasca hiba),l-a asamblat,dar au ramas niste suruburi "in plus".In ziua aceea,am avut motiv de ris.Aici,ceasurile astea,sint ieftine,dar,a vrut sa fie “capos”.

Vicky,iar m-ai pus la citit.Dar,citesc cu placere.Si ma mir,ca-n scurtul timp,alaturi  de noi,ai reusit sa stii despre noi,fiecare,cite ceva.Poate ai citit din urma.Sau nu stiu,cum ai procedat.
Vad ca lucrezi f.mult la bucatarie.Si se vede ca faci cu placere.Si  mie,imi placea f.mult bucatareala.Si acum imi place,dar……………

Gabi,sint f.frumoase,asa genuri de “intilniri”,la Ambasada.Si aici,se fac f.multe,de genul asta.Dar,eu,din pacate,nu prea merg.In general,se fac duminica.Si sotul meu lucreaza duminica.Singura,nu pot.Trebuie neaparat sa ma ajute(el sau fiul meu).
Inainte de Paste,a fost aici,Ionela Prodan.N-am fost.De data asta,as fi putut,n-a fost duminica,dr,nu-mi imaginam ca va fi cine stie ce.Am aflat,ca a fost f.frumos.

Medi,de data asta,tu raspunzi de organizarea intilnirii?

Sidy,D-zeu sa-ti dea,in continuare putere(pt.forum,fb si blog)!
Si tu esti “anti- peste”.De atita vreme,aici,pe forum,si nu stiam.Dar,se vede,ca tu esti mai ceva decit mine.Eu,maninc,din cind in cind.
Condoleante,draga,pt.medicul vostru!Vezi,cum e viata asta?Uneori,ne ia pe nepusa masa.
Mi-a placut mult poza postata de tine,la pg.20(nu cea cu cafelele,cealalta),am “furat-o”.

Mimi,si noi te pupam si sper ca n-ai avut problem cu seful tau.
Vorbesti cu Melissa pe Skype?

Adrian,tie si familiei tale,imbratisari virtuale!

Doinita,ce bine te-ai simtit,sigur,la concursul Acela.Chiar flaminda.Cred c-ai avut emotii mai mari decit parintii ei.Asa e de obicei.Ceea ce simt bunicii,pt.nepoti,e ceva f.special.

Geta,ti-am mai spus,imi plac pooeziile tale
Vad filme,dar mai rar.Dupa ce s-a nascut Emily,am vazut doar unul.Am scris linkul pe FB.E vorba de filmul SAFE HOUSE.Nu e romantic,dar e frumos.Cu Denzel Wahington.

Am amintit doar persoanele,care au postat dupa mine.
Dar,toti si toate sinteti in sufletul meu.Va iubesc si va doresc o saptamina cu multe realizri!
Am uitat,Doinita,iti tin pumnii,la proces!
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Lun Apr 27, 2015 11:37 am

Bună dimineața fete și băieți!
Camy, mă bucur că te-am făcut să râzi! Scarlat a asamblat hota, n-au rămas șuruburi dar comutatoarele de la lumină și de la motoare stau strâmb și se mișcă așa greu că mă dor degetele și înjur de fiecare dată. Ca să nu-ți mai spun cât ne-am chinuit să le punem la loc. Ne-am înnecat ca țiganul la mal. Până la urmă tot una nouă e soluția, dar până atunci mă mai chinui cu asta. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Zilele astea am fost împreună cu 2 foști colegi de serviciu și nevestele lor la Adânca la colegul nostru căruia i-a decedat soția(și ea fostă colegă). Am luat aer și ne-am delectat cu frumusețile naturii care la Adânca sunt mult mai întârziate ca evoluție decât aici în București. Are o grădină mare plină de pomi fructiferi, iar merii erau o splendoare cu florile lor tivite cu roșu. Avem promisiunea că ne vor mai lua și altă dată cu ei. Noi am fost de mai multe ori la Adânca atunci când era Alex acasă și ne ducea cu mașinuța lui. E o regiune de deal foarte frumoasă. Am fost și vara și iarna. Acum așteptăm să ne ducă alții.
Am salutat-o și pe Roxi!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 2h590gl

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 2drawsg
O săptămâma minunată vă doresc!
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  stoi_mimi Lun Apr 27, 2015 6:59 pm

Buna seara fete dragi ! azi am fost pusa pe rele intii prin casa un pic de ordine apoi in curte , , am trecut la stricat de cotete eu si COSMIN ...apoi a venit coco si ne-a facut ca al Nufaru ... ca si asa aratam ca doi cosari , dar am invins noi ...apoi alta el a plantat niste gladiole , eu m-am dus sa afinez un pic pamintul sa presar seminte de flori si soc am dat peste bulbi si iar runda 2 affraid dar acum este scor egal ca eu am pus trandafiri pe linga gard iar el  intre zid si trandafiri a semanat  leustean..  atunci eu affraid ...acum ziceti si voi ce este la noi pe tarla Stan si Bran ...   bounce bounce bounce
 
Sidy, La multi ani fericiti inca 100 de ani alaturi de D-l Vali I love you I love you I love you ....Very Happy
Condoleante ptr asa medic " grea pierdere Sad Sad
...rusine din nou militienilor !    
 
Mari si tie ptr colega ta : Condoleante si Dumnezeu sa o odihneasca in pace Sad Sad Sad  
 
Geta       atit de nostima esti in acele videoclipuri ....nu te lasai deloc ....ptr citeva minute mi-am incarcat bateriile ptr somnul de noapte ...esti super women  ! felicitari ...
 
Doina numai emotii de  bucurii sa ai in continuare       ..

Cami ,ce fac micii printi ,sanatate multa sa creasca mari si sanatosi si voi sa va bucurati de fiecare clipa cu ei ...  
 
Fina Medi multa sanatate , fericire si impliniri ...La multi ani !!!!!!!

Ptr fetele neenumerate va transmit toate gindurile mele bune , o seara minunata , acolo pe unde sunteti fiecare ..multi pupiciiiiiiiiii !  La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 1tkaz8  La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 1tkaz8  La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 1tkaz8
stoi_mimi
stoi_mimi

Mesaje : 107
Data de inscriere : 30/08/2011
Varsta : 65
Localizare : cernavoda /CT

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Lun Apr 27, 2015 11:37 pm

noaptea a plesnit
ca un boboc de floare
mă culc pe gânduri de mătase
visez
o insulă ciudată
perle albastre și roz
presărate pe nisipul verde
oamenii zburau cu case
zăpada putea să ardă.

a apărut pe cer un nor
și luna
în mijlocul lui un cal
de cristal și carul
aducând dorurile mele
mănunchi
însurubându-l
pe colțul ei
dinspre zori.

spectacol celest
se ridica un pic cortină
în pătratul geamului din vară.

va imbratisez pe toate ,noapte buna Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Mar Apr 28, 2015 11:23 am

Buna dimineata dragi gustosi!
Multumesc tuturor celor care m.ati felicitat cu ocazia zilei mele de nastere!
Va iubesc, va pup si va imbratisez cu mare drag!
Am sarbatorit la curte,in familie la un gratarel.A fost cald si am stat afara.A fost tare frumos.
Astazi am zi de umblat.......platit facturi, la cumparaturi,sa. l duc pe tata la tuns, mers la farmacie apoi sa cumpar niste flori de pus in jardiniere etc etc etc.
Va doresc o zi minunata de marti!
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Mar Apr 28, 2015 11:32 am

Buna dimineata!
Unde sinteti?Inca n-a venit nimeni?Am venit,sigura ca voi gasi putina cafea.
In cazul asta,eu va servesc cu cafea si sa aveti o zi frumoasa!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 21mtegz

Mari
,am vazut pe fb,pozele de la Adinca si ma bucur ca te-ai simtit bine.Din cind in cind,e frumos sa schimbi aerul de capitala(de orase mari,in general),cu un aer mai putin poluat.

Geta,ce frumos spus! "noaptea a plesnit ca un boboc de floare".


 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 28u2qeh

Smile Smile Smile Am companie la cafea.Pupici,Medi!
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Mar Apr 28, 2015 11:51 am

Bună dimineața!
Camy și eu eram pe aici, beam cafea și citeam din urmă.
Așa e, aerul de țară e o binecuvântare! Acum că i-am simțit gustul o să mă duc ți la verișoara mea la Lucianca, sâmbătă pe 9 mai și dacă o să-i placă lui Barbu și avem unde să dormim stăm și duminică. Poate până atunci înfloresc și salcâmii să mai adun niște flori pentru clătite cu flori de salcâm, dacă nu, o să caut altă sursă de flori de salcâm, poate la Lehliu dacă vrea Alina să ne ducă intr-o duminică. Om trăi și om vedea!
Mimi, vreau și eu la grădină! Chiar o să ies afară un pic mai târziu, peste vreo jumătate de oră.Vreau să răsădesc niște flori pe care le-am pus la încolțit în balcon și au crescut destul de mari ca să le scot în grădină.
Ce trandafiri ați plantat? Să faci și tu niște poze să vedem și noi grădina ta.
Acum am puțină treabă la bucătărie.
Vă pupic!
M-am întors că sunt datoare cu un răspuns pentru Geta.
Nu ți-am răspuns ce flori erau alea pentru că între timp îți spusese Sidy. Se numesc kalanchoe. Da am și eu și am dat la toate prietenele.
Alex are o slujbă, dar nu e deloc mulțumit, mai ales că e par-time. Să sperăm că iese soarele și pe strada lui!
Te pup!
O zi bună vă doresc!
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  stoi_mimi Mar Apr 28, 2015 3:45 pm

Buna dupa amiaza fetelor !
Sunt la munca ,mai  am 4h ...
..greu au mai trecut orele pina acum .Am trecut si dimineata pe la voi dar era o linisteeee si am scris ce am avut de spus si cind sa va las cafeluta m-am impiedicat si am varsat ibricul si pe pagina ,si dupa ce ca scriu de pe telefon a trebuit sa rup pagina ,adica am pierdut mesajul  si acum '"da capo ".
Mari eu nu pot sa fac poze la gradina ca vrem sa devenim inovatori cu brevet ,vindem patentul ,apoi o sa aveti si voi leustean in trandafiri , rosii in gutui  si alte incrucisari ...la noi este centru de cercetare in curte asa ca te invit sa vezi ce mutari genetice vor fi .
Medi ma bucur ca ai petrecut asa frumos in curte la soare ...in familie ...
Cami .vreau si eu un set de cescute de cafea multicolore ..
Acum va pup pe toate si ma retrag ..profit ca este liniste si mai dau din andrele .    ciao ,  o seara buna !
stoi_mimi
stoi_mimi

Mesaje : 107
Data de inscriere : 30/08/2011
Varsta : 65
Localizare : cernavoda /CT

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Mier Apr 29, 2015 7:34 am

Buna dimineata dragele mele Exclamation

Sufletul meu e trist....
Am fost ieri la inmormantarea prietenului si fostului nostru coleg, medicul de la Sp.Militar.Cred ca a fost 1/2 din oras la inmormantare....enorm de multa lume si ne-am revazut multi, multi colegi pe care nu i-am vazut de mult.M-a intristat cand pe unii i-am vazut foarte slabiti , unii cu baston...of Doamne, cum trec anii !
La noi asa este obiceiul ca preotul face slujba in capela cu familia, dupa care ies afara cu sicriu cu tot, sub o....cupola din sticla, mare....
Si cand a iesit ieri, garda de onoare a tras 3 salve si s-a cantat marsul funebru( famfara).De beton sa fii si nu poti face sa nu versi o lacrima...sicriul era acoperit cu tricolorul.....Slujba a fost tinuta de preotul nostru militar si cand s-a ajuns la cavou, fanfara iar a cantat, s-au tras alte salve , iar tricolorul a fost impaturit si dat sotiei.....
Coroanele cred ca ajungeau lentru vreo 3-4 morminte....
Drum bun suflet bland, Dumnezeu sa te aiba in paza Sa !

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 332taqf
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  stoi_mimi Mier Apr 29, 2015 9:53 am

Buna dimineata !!
Tristete mare , pe care ti-o impartasesc Sidy  Sad Sad Sad DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE !!!!!!!!!
Am trecut sa va va doresc zi buna si fara nori peste sufletele voastre , sanatate multa ...ma voi retrage in liniste la treburile mele ....
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 2lcuy5z

am terminat jachetica :
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 2i0u3ie
stoi_mimi
stoi_mimi

Mesaje : 107
Data de inscriere : 30/08/2011
Varsta : 65
Localizare : cernavoda /CT

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mier Apr 29, 2015 10:02 am

DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE PE ACEL MINUAT OM CARE A SALVAT MULTE VIETI PAMANTENE-UN NOU DRUM -O ALTA LUME-SPIRITUL SAU VA SALVA IN CONTINUARE DE ACOLO DE UNDEVA ALTE VIETI PE PAMANT PRIN CAI NECUNOSCUTE-NOI DE AICI IL AJUTAM CU LUMINA SI RUGACIUNE-AMIN Exclamation
CONDOLEANTE FAMILIEI SI CELOR CARE L-AU CUNOSCUT!
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mier Apr 29, 2015 10:07 am

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 SqjcxAR

BUNA DIMINEATA SI BINE V-AM REGASIT flower

LA MULTI ANI CU SANATATE GETA,GEORGE A LUI MEDI SI LA TOTI AI NOSTRII CARE ATI SARBATORIT UN EVENIMENT DE ST.GHEORGHE flower

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 SqjcxAR

O cafeluta iau de la Cami-sanatate si sa fim bine oriunde ne aflam flower
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Mier Apr 29, 2015 12:52 pm

Bună dimineața!
Sidy, DD să-l odihnească pe fostul tău coleg și medic. Îmi închipui ce jale a fost. Și da, ai dreptate, de câte ori mă întâlnesc cu foști colegi sau prieteni din tinerețe, mă apucă o tristețe de nedescris, pentru că văd cum a trecut vremea peste ei, nu foarte blândă, și mă gândesc că și eu sunt cam la fel: îmbătrânită, obosită, neputincioasă...
Iuliana, dragostea mea, pe unde ai mai umblat?
Mimi nu fi rea și dă-mi și mie patentul la grădină! Superbă jachețica! Dacă aveam și eu o nepoțică sau un nepoțel nu mă mai jucam toată ziua și puneam mâna pe croșetă. Așa n-am nici o tragere de inimă.
Astăzi e cam mohorât afară, dar aș prefera să plouă. Ieri a început ploaia de vreo 3-4 ori dar nici macar n-a udat pământul ca lumea și ar cam fi nevoie.
Vî pupic și vă doresc o zi bună!
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Mier Apr 29, 2015 2:03 pm

Buna ziua,

Off Sidonia imi pare atat de rau pentru prietenul vostru ,mi-am amintit cu lacrimi in ochi de inmormantarea tatalui meu ,a fost sfasaietoare ,fanfara,ultimul onor cu o baterie de 30 de soldati si focurile de arma ,viata asta e trecatoare si asta e soarta noastra sa trecem prin ea cu bune si rele,va imbratisez pana la lacrimi Sad

Mimi draga mea ,ce frumoase lucruri ies din mainile tale,imi place mult la Zumba ma destinde si chiar imi face bine te puuuuup:)

Cami draguta nici eu nu am mai vazut filme dar poate am timp zilele urmatoare ,fii fericita impreuna cu familia ta frumoasa,te puuup Smile

Mari ,mi-a spus Mimi de floricele si le am vazut ,ale mele toate sunt inflorite am mov,rosii si portocalii le ador,Alex nu regreta ca a plecat? Diana mea stiu sigur ca nu se mai intoarce cu Alexutzul ei ,te pup Smile

Iuliana draga tu ce faci? te puuup Smile

Fetele mele va imbratisez pe toate si va doresc o zi frumoasa tuturor Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Joi Apr 30, 2015 7:45 am

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 K9H5Cb3

Buna dimineata scumele si scumpii mei gustosi.......dupa atitea peregrinari am reusit sa vin cu o cafeluta pentru TOTI-sper sa o savurati cu placere ,sa fiti sanatosi si sa va fie bine oriunde va aflati-va iubesc Embarassed I love you flower
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Joi Apr 30, 2015 7:58 am

buna dimineata la toata lumea.
Iulica,multumesc pentru cafea
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Vin Mai 01, 2015 6:38 am

Buna dimineata gasca Gustoasa !

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 S3kaxu

Va doresc sa aveti o zi frumoasa de 1 Mai, fara ploaie si vant, sa papati bunatati moderat si sa va incarcti plamanii cu mult aer curat Exclamation
În anul 1889, Congresul Internaționalei Socialiste a decretat ziua de 1 mai ca Ziua Internațională a Muncii, în memoria victimelor grevei generale din Chicago, ziua fiind comemorată prin manifestații muncitorești. Cu timpul, 1 mai a devenit sărbătoarea muncii în majoritatea țărilor lumii, diversele manifestări căpătând amploare pe măsură ce autoritățile au convenit cu sindicatele ca această zi să fie liberă.

Vin si cu o cafeluta fierbinte :

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 2r53n8o

Distractie placuta ! Razz

Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Vin Mai 01, 2015 12:16 pm

Vin și eu cu o poveste despre această zi, mult mai veche.

In fiecare an in ziua de 1 Mai, credinciosii si oamenii de rand sarbatoresc Armindenul. In popor, aceasta sarbatoare mai este cunoscuta si sub denumirea de Ziua Pelinului sau Pomul lui Mai. Mai mult, Armindenul este consacrat belsugului si rodirii pamantului. In traditia milenara, aceasta sarbatoare este dedicata zeului vegetatiei, care vegheaza asupra animalelor, dar si a culturilor oamenilor. De asemenea, sarbatoarea de Armindeni reprezinta un prilej extrem de bun pentru a sarbatori prosperitatea gospodariilor celor harnici.
Conform traditiei, aceasta sarbatoare a fost celebrata de oameni inca de pe vremea Dacilor. Denumirea de Armindeni se mai foloseste si pentru pomul adus din padure in ajunul sarbatorii. Acesta se aseaza in mijlocul gospodariei dupa ce este curatat de ramuri, pana aproape de varf.
Cei dornici si plini de voie buna care doresc sa se bucure de puterea magica a Armindenului sadesc Pomul lui Mai in centrul curtii. Mai apoi, toti membrii familiei il impodobesc cu flori si spice. Acest pom va ramane in gospodarie pana la seceris. Dupa aceea, din lemnul acestuia se coace prima paine facuta din faina ale noii recolte de grau. Acest ritual se savarseste pentru pentru ca toata gospodaria sa fie aparata de duhurile rele.
In unele localitati din nordul Moldovei (Botosani), din tulpina acestui pom se pregateste lancea care mai apoi va deveni steagul de nunta. Mai mult, in gospodariile unde familiile care au fete pregatite pentru maritat, de aceasta sarbatoare se planteaza in fata portii puieti de mesteacan.
Tot in aceasta zi are loc si petrecerea campeneasca numita „Bautul Martisorului”, dar se culeg si plantele medicinale amare. In popor, in aceasta zi era celebrata si ziua Pelinului, planta despre care se spune ca ar avea puteri magice.
De Armindeni barbatii poarta un manunchi de pelin la palarie si nu lucreaza pe camp sau in gospodarie, lucru care se petrece si in randul femeilor. Oamenii tin aceasta traditie cu sfintenie pentru ca vinul obtinut anul trecut sa nu faca floare si sa se conserve bine.
De sarbatoarea Pelinului, aceasta planta se pune pe masa, alaturi de tacam, intre asternut si haine pentru a indeparta spritele rele din toata gospodaria.
Se obisnuieste ca pelinul cules in aceasta zi sa se pune in bautura care va urma sa fie servita de amatorii de licori. Se crede ca pelinul ii va lecui de excese.
Conform credintei populare, ziua de Armindeni este perfecta pentru a semana pepenii, castravetii si fasolea. Pentru ca via sa fie aparata de grindina si insectele daunatoare, via nu trebuie muncita in aceasta zi.
O zi frumoasă vă doresc!

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 9upum8
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Vin Mai 01, 2015 12:23 pm

o zi frumoasa si tie Mari si multumim.
Eu nu stiam toate astea
sarutam toata gasca gustoasa azi de prima zi de mai!
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Vin Mai 01, 2015 3:06 pm

Buna ziua dragi gustosi!
Sa aveti o zi minunata de inceput de mai!
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Daniela Vin Mai 01, 2015 8:47 pm

Sara buna de la Cluj !
V-ati petrecut azi, sunteti bine ?
Noi ne-am marit efectivul, avem colocatari noi, vreo 14 curcani si vreo 30 de pui, suntem in grafic, nu ne plictisim deloc.
Sera este deja frumoasa, rosiile au trecut de jumate de metru, ardeii sunt si aia frumosi, chiar si varza e destul de frumusica.
Azi am facut traditionalii mici, retese cu branza si o tarta cu mere nemaipomenita.
Normal ca am avut si profitor, care a adulmecat constant si numai intre picioarele noastre a stat.
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 106zj40
Tarta cu mere = reteta
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Sb28eb

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 M7dmk4

Va doresc tuturor o seara minunaata !
Daniela
Daniela

Mesaje : 54
Data de inscriere : 13/10/2010
Localizare : Cluj

http://danielabucatariemoldo-ardeleneasca.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 13 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 29 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 21 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum