Forumul Blogurilor Culinare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Flags_1
Ultimele subiecte
» vesti triste
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptySam Feb 09, 2019 6:12 pm Scris de Geta

» POEZII SI POETI
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptySam Feb 03, 2018 8:53 pm Scris de Geta

» Sa ne amuzam
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptySam Dec 09, 2017 4:32 pm Scris de Geta

» GLUME, BANCURI
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMier Dec 06, 2017 3:42 pm Scris de Geta

» cutiuta cu pozele mele
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyVin Noi 03, 2017 6:51 pm Scris de Geta

»  La o altfel de cafea 2
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyVin Noi 03, 2017 3:20 pm Scris de Geta

» CUGETARI......
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyVin Oct 06, 2017 10:24 pm Scris de Geta

» La multi ani "Fete si baieti in bucatarie " !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyDum Dec 25, 2016 6:35 pm Scris de Geta

» curiozitati
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyJoi Sept 29, 2016 6:09 pm Scris de Geta

» Ce muzica ascultam
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMier Iul 13, 2016 8:29 pm Scris de Geta

» Ce citim ...
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMar Iul 12, 2016 9:14 pm Scris de Geta

» Lulu - La multi ani !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyVin Mai 13, 2016 2:40 pm Scris de Geta

» Rugaciune pentru omenire
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyDum Apr 24, 2016 5:50 pm Scris de Geta

» La o altfel de cafea 2
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyDum Apr 17, 2016 3:51 pm Scris de Geta

» La multi ani Diana!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» La multi ani Doina Ghidu!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» Paste fericit!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptySam Mar 26, 2016 10:58 pm Scris de Geta

» Gabi -La multi ani !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyVin Mar 18, 2016 10:55 pm Scris de Geta

» ARTA SI ARTISTI
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyDum Feb 14, 2016 10:41 pm Scris de Geta

» Colinde, colinde...
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMar Dec 22, 2015 2:01 pm Scris de Geta

» La multi ani Delia
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyDum Dec 06, 2015 3:46 pm Scris de martagabriela

» La o altfel de cafea 2
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyVin Noi 20, 2015 8:15 am Scris de iuli

» Donare de sange
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMar Noi 03, 2015 11:04 am Scris de Doina Ghidu

» LA MULTI ANI DOINITA VARGA!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyLun Oct 05, 2015 11:07 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Nico- 15 septembrie
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMier Sept 16, 2015 6:03 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Daniela- 9 sept
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMier Sept 09, 2015 6:13 pm Scris de Daniela

» Noi si nepotii
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyDum Sept 06, 2015 7:41 am Scris de Sidy

» CASATORIE aniversari
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyMier Sept 02, 2015 11:02 pm Scris de martagabriela

» LA MULTI ANI ,MONE-OOOOOOOOKKKKKKKKKEEEEEEYYYYYYYYYY
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyJoi Aug 27, 2015 7:15 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Anena !
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 EmptyVin Aug 14, 2015 10:57 pm Scris de maria mihalache

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ImageShack
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


La o altfel de cafea 2

+16
maria mihalache
Geta
Vicky P.
Nicuvar
mari
husni
martagabriela
iuli
Sidy
Mom_of_3
Daniela
stoi_mimi
alina 42
delia
anena
silvi0ara
20 participanți

Pagina 24 din 29 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 29  Urmatorul

In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Mier Aug 12, 2015 1:45 pm

cărțile mele frumos încolonate

lasă durerea să le macine coperțile

și praful singurătății să le-ncărunțească

sunt prea bolnave că să mai mărșăluiască

către secția de reanimare,

acolo unde literele se usucă și cad



cărțile mele se zbat printre amintiri

acolo unde arborii dau în frunză

Hansel își scrie poteca de litere

departe de fluturi și culori

de sânziene-ofilite



degetele tale încă mai zăbovesc printre pagini

frământând liniștea, înainte de a pleca

ducându-le în suflet tată



nopțile își urmează numărul la strungă

trecând prin vămi nori călători

să așeze printre pagini

semnele ploilor tale ...

buna ziua ,dragele mele am fost la medic "dermatita de contact" la prima vedere dar in 20 ma internez pentru analize de diabet iar pentru dermatita trebuie altele mai speciale exudat etc... sunt foarte suparata ca nu-mi lipsea de la fericire boala asta,sigur si transpiratia a ajutat-o sa se dezvolte,am uitat sa spun doamnei doctor o rusoaica tare draguta ca am umblat cu pamant de flori am plantat vreo treizeci de ghivece cu oxalis La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Photo_101 si nu am avut manusi ,acum mi a dat o crema advantan destul de scumpa ,cand am fost la ea bubele din cap imi disparusera ,ieri am fost la vopsit ,mani ,pedi,si am rugat fata sa si ia manusi desi aceasta boala nu se ia :(va pup pe toate si o zi buna
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Mier Aug 12, 2015 2:35 pm

Ziua buna!
Uffffffff,mai Geta!Imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat.Multa sanatate!Pupici cu drag!
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Mier Aug 12, 2015 2:41 pm

maria mihalache a scris:Ziua buna!
Uffffffff,mai Geta!Imi pare tare rau de ce ti s-a intamplat.Multa sanatate!Pupici cu drag!

multumesc din suflet Maria <3
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Mier Aug 12, 2015 4:55 pm

Te pup si te imbratisez cu mare drag!,Geta!
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Joi Aug 13, 2015 11:49 am

Ca să uit de monotonia orelor ce curg impasibil într-o după-amiază de sfârşit de septembrie, când soarele cade ca o portocală imensă dincolo de orizont şi scaldă oraşul în razele-i căzute pieziş, am ieşit la plimbare în căutarea amintirilor. Paşii mă poartă pe o strada pietruită. Caut case şi oameni. Zgomotul oraşului a rămas în urmă.
O umbră din copilărie a ajuns pe zidul grădinii din faţă. Uşa din lemn masiv se deschide cu un scârţâit şi în faţa mea stă nenea Nae care cântă “zece negrii mititei” în timp ce tanti Lulu freacă cea mai bună cremă pentru prăjitura mea preferată iar eu la sfârşit curăț telul și bolul de porțelan.În timp ce tata deschide penarul meu din lemn și-l dă cu lac din stradă răzbat cuvinte disparate. Aud cum cineva strigă, “szoda, szoda”... dar mai tare strigă altcineva, „gheață,gheață”. Strada se însufleţeşte. Din spatele fiecărei porţi ies oameni
să schimbe sticlele sau să primească recele gheții. Numai tanti Lizica vorbește cu papagalul ei „botișor”. Eu mă întorc în casă pentru că începe Mihaela... pășesc ușor pe alee să nu rănesc florile de piatră.
Zidurile cenușii par apretate în vreme ce vitraliile catedralei strălucesc iar în amurg.
Şi plec... ce-a fost asta?! Doar un flash... o umbră din copilărie.
Viaţa-şi urmează firescul cotidian.

Buna ziua ,e asa de cald ca pierim va pup pe toate Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Joi Aug 13, 2015 2:55 pm

Caldura mare mon cher asa cum ar spune Caragiale!
Astazi ma intalnesc cu Tania,de-abia astept.
Va pup si zi buna!
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Joi Aug 13, 2015 8:54 pm

Buna seara fetelor!
E groaznic de cald si la mine! Iar calculatorul asta merge din ce in ce mai greu, gred ca tot din cauza caldurii.
Medi, azi te-am salutat in gand pe la ora 14,30, am trecut prin Otopeni! Am fost plecata doua zile jumatate la Valeni, cu microbuzul si azi m-am intors.
Abia astept sa povestesti despre intalnirea de azi cu Tania. Credeam ca a plecat dupa intalnirea de la Bran.
Geta, sa stii ca s-ar putea sa fie de la plantele alea alergia pe care ai facut-o. Stiu ca niste plante asemanatoare cu asta de ai plantat-o tu, sunt deosebit de otravitoare.
Sambata e si Ziua Marinei si as fi vrut sa dau si eu o fuga pana in Constanta, tot asa, de dimineata pana seara, sa vad si eu spectacolul de pe faleza, cu toate navele alea, cu bricul Mircea, dar colegele acelea cu care am mai mers eu in mici excursii, nu pot sa vina. Asa ca o sa stau cuminte acasa!
Fetelor, va imbratisez cu drag si va doresc o noapte racoroasa!
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Joi Aug 13, 2015 9:35 pm

Multumesc Doina  ,am vrut sa fac si eu o afacere ahahahah "floraria Getutei " La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Photo_119  La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 11164835_1582963488646908_3266835680493218052_n  La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Photo_93
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Joi Aug 13, 2015 10:48 pm

noaptea îşi neglijează lecţiile pentru a doua zi
i se pune
un nod amar în gît şi-o umezeală
în ochii de căprioară cu picioarele tăiate
tăcerea e o lectură fără litere
ca o dezinvoltură vegetală
copac lîngă copac plictisiţi
deşi fiind buni amici
nu-şi primesc cuiburile
din iarbă crudă
şi colbul muzeelor.

ferestrele cerului se deschid
îl incomodează fracul negru
are un glas de bas
lipsit de dulceaţa
ca o deznădejde
a mîniei dumnezeieşti
în amintirea unei fete moarte
de tînără.


Noapte buna fetele mele Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Vin Aug 14, 2015 8:20 am

Buna dimineata Gasca GUSTOASA !

Cald, sufocant de cald ...!Vreme buna de urcat la munte sau de mers la piscina.... Exclamation
Altfel e teroare !
Si la 36 de grade trebuie sa fac o prajitura....maine e sarbatoare si trebuie o praji !
Lui Alex nu i-am dat decat fructe pina acum, asa ca trebuie sa ii faca buni ceva bun... Exclamation
Voua am sa va las o cafeluta...dar frape de data aceasta :

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 2egfzhg

Noi ieri am fost cu iubirea mea la piscina in Baile 1 Mai, ca in oras nu era de trait :

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 348j7nt

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 348j7nt

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 123v86o

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 F08e1t

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 2ywibl3

GETA ai grija de sanatatea ta, du-te la spital cateva zile ca nu se intimpla nimic, sigur se vor descurca si fara tine !
DOINA draga cre ca mai bine ti-a fost tie la Valeni ca era aerul mai respirabil, asa-i ?
MEDI la concursul de la PRO TV ai fost ? Si eu trebuia sa merg , dar nu puteam sa -mi las familia o luna singura acasa si eu sa stau in Bucuresti....Sunt sigura ca i-ai dat pe spate cu prajitura ta, ce le-ai pregatit ?Bafta !
Sa aveti o zi minunata , dragele mele !





Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Vin Aug 14, 2015 9:49 am

Buna dimineata fetelor!
Am zis sa intru mai devreme pe forum, dar uite ca tot nu am reusit. M-au trezit pisicii pe la 6, dar am adormit la loc!
Sidy, a fost bine la Valeni, ca am stat in curte de dimineata pana noaptea la culcare. Dar altfel, daca aveai de mers in oras la cumparaturi (sau ca Simona, la serviciu) era la fel de cald. Noroc si cu piscina din curte (una din aia gonflabila) ca ne balaceam in ea. Foarte frumoase pozele voastre de la baile 1 Mai! Ce bine trebuie sa fi fost! Of, ce vreau si eu la mare! Cred ca ma duc in septembrie, cand mai scad preturile si cand, sper eu, nu va mai fi asa inghesuiala!
Medi, la PROTv ai fost? Abia astept sa vad emisiunea si sa te vad si pe tine.
Geta, uite in poza asta pe care ai pus-o sunt 2 plante despre care stiu sigur ca sunt foarte otravitoare. Alea cu frunzele alea in doua culori. Despre oxalis nu stiu sigur, dar celelalte doua sunt periculoase. Cum te mai simti, ti-a mai trecut alergia?
Va las acum, fetelor, ma duc sa vad daca imi vine cheful sa bag aspiratorul! Maine e sarbatoare si nu e voie!
Va pup si va imbratisez cu mult drag.
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Vin Aug 14, 2015 11:12 am

Buna dimineata!

Scuze,scuze,scuzeeeeee...
E o lunga perioada,de cind n-am trecut pe aici.Nu pot zice ca e de vina chatul de pe fb.Nici cu ala nu ma omor.Dar,sincer,imi est mai usor.Ca pe fb,in fiecare zi ,intru,pt.ferma mea.

Aici,se scriu,mai multe amanunte,afli ma multe.Pe chat................,e chat.
N-am citit din urma,decit ultima pagina(nici aia in intregime).Dar,sper,ca toata lumea sa fie bine.
Tu,Geta,ce-ai patit?Poate ai facut alergie de la plantele,care zicea Doinita ca sint otravitoare?
Am vazut,pe fb,ca Medi,a pregatit pt.Tania,o masa regeasca.Miini de aur,Medi!
Abia astept sa ma intilneesc u Tania,sa-mi povesteasca despre intilnirea cu voi.

Doinita,cred ca m-am obisnuit cu caldura,dar,nici mie nu-mi convine cind e canicula.Aici,e caldura uscata.In Romania e umezeala mare.Umezeala+caldura,sint mai greu de suportat.Si-n plus,aici,toate casele,au ventilatoare.Mai nou,f.mute case,au AC.In Romania,cind eram mica,nu era nevoie de ventilatoare.Vara era cald,dar o caldura frumoasa,suportabila.

Aici,in ultimele 3-4 zile,a fost bine(31-30 grade).Azi,se anunta cc 35.Miine,poimiine,e in crestere(vreo 37).
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Ifonky
Dar,in Romania,n-a fost asa ceva,asa lunga perioada.Doamne-ajuta.

Sa aveti o ultima zi de saptamina,frumoasa si doamne-ajuta sa nu fie f.calduroasa!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 2ilfyao
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Vin Aug 14, 2015 3:15 pm

calc pe asfaltul crăpat
peste starea lui de spirit
pe destinul care nu-l cunoaşte
umezit de ploaia care nu are forţă
să-l spele.

printre casele
vechi
urîte
urîţite
de înghesuială şi timp
bolnave de reumatism
o boală ce te ia cu rece
din pivniţă cu igrasie
pînă în pod unde vine rugina.

cele cu două etaje sunt grele
tronează că nişte aisberguri de cenuşă
peste cele mărunte
îngropate-n pămînt
mirosind a gaz şi ulei rînced.

tot e ca niste vase comunicante golite
de gînduri şi suflete.


Buna ziua fetele mele,va multumesc de incurajari,am primit o crema Advantan vad ca s-au retras mai am in cap ,eu tot cred ca de la pamantul de flori ca am pus florile fara manusi si aici au aparut prima data,am avut oportunitatea sa plec in Anglia dar in 20 trebuie sa mi fac niste analize,e o cheltuiala destul de mare ca trebuie sa vina dupa mine la Luton ples sa ma duca,nici eu nu pot sa merg decat incarcata cu bunatati de cel putin 1000 lei in care includ si medicamente ca algocalmin etc....asa ca prefer sa le fac pachet si plec cand se intoarce cuscra care nu stiu cand v a fi Sad va puuup
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Vin Aug 14, 2015 11:17 pm

Seara buna!/Noapte buna!
Doina,,daca tot treci prin Otopeni de ce nu faci si o halta?Vin eu si te iau de unde te lasa masina,nu este nici o problema.
Doina,castingul de la Protv nu se transmite la tv ,se transmite numai din momentul in care se da start concurs.
Sa stii ca si eu mi-as dori sa fiu de Ziua Marinei la mare,nu am prins niciodata acest eveniment, dar pentru o zi este destul de obositor.....drumul,caldura,aglomeratia.
Geta,, ce greu este atunci cand trebuie sa pui in balanta si apoi sa alegi.....stiu ti-ai fi dorit sa pleci sa-l vezi pe Alex dar lasa rezolva problemele si apoi pleci linistita.
Sidonia, intradevar pe caldurile astea cred ca cel mai bine este la piscina.Sa va fie de bine balaceala.
Da,Sidonia am fost la casting la Protv dar sa stii ca nu sunt deloc incantata(asta in eventualitatea in care intru in cursa)pentru a sta o luna de zile acolo.Eu nu pot lipsi prea multe zile de acasa .
Cami, sa stii ca am vorbit si de tine in putinele ore petrecute impreuna cu Tania.Si Tania a promis ca o sa treaca zilele astea pe la tine sa-ti impartaseasca impresii de la Bran si de la Otopeni.
Fetelor,eu astazi am terminat fizioterapia.Acuma nu simt nici un fel de ameliorare,ba din contra, dar sa speram ca pe parcurs poate o fi mai bine.
Si cred ca din cauza caldurii si a oboselii nu m-am simtit deloc bine astazi.
Maine este sarbatoare mare ,asa ca zi de relaxare.Noi,adica eu si George , probabil o sa mergem sa luam ori pranzul ,ori cina in oras.
Va pup si va doresc sa aveti zile frumoase la acest sfarsit de saptamana!
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Sam Aug 15, 2015 9:52 am

Buna dimineata!

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 2v833bs
Ma bucur Geta,ca esti pe drumul bun,cu alergia.Cu Anglia,vorba lui Medi,balante,balante si iar balante.Si-apoi,cum vrea D-zeu,in cele din urma.Cuscra ta,a stat f.mult la copii.Sper sa fie o soacra buna,pt.fiica ta.
Medi,si eu,abia astept sa o vad pe Tania,sa-mi povesteasca tot,cu lux de amanunte.
Ieri,n-am sunat-o.Mi-am zis ca e prima ei zi,in Iordania.Azi,am de gind s-o sun.Inca putin.Poate inca doarme.

Azi e o zi specială pentru toate,care poarta sfintul nume,de Maria si derivatele acestui nume.
Doresc, din inimă,cu aceasta ocazie,numai fericire, sănătate şi lucruri bune,sarbatoritilor!
La mulţi ani!


 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 2vbss2w

Multi pupici si sa aveti un weekend minunat!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 5eg2tl
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Sam Aug 15, 2015 10:21 am

Buna dimineata!
Cami, binevenita cafeluta ta!
Fetelor, vreau sa va urez LA MULTI ANI, o zi superba, petrecere frumoasa si nu in ultimul rand, sa aveti sanatate maxima, sa fiti iubite si fericite. Pentru toate fetele care poarta numele Sfintei Maria (si baietilor cu nume derivate!)
Va pup!
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Sam Aug 15, 2015 3:34 pm

Iti mai aduci aminte?
zilnic treceam pasarela
urcam pana-n lucarna cerului
ne reda pămîntului purificaţi
senzaţia că am murit
cindva,undeva, staruie.

o lacrimă se desprinde
ofranda celui ce aduce inima
de la alt om
azi plouă cu împăcare
peste blestemul iubirii ce-o port
durerea mi-a strîmbat sîngele
cu toate ca-n zaţul cafelei nu era scris
orice operaţie are imperfecţiuni
dar unele ucid carnea trupului
si suflarea.

sufletul
flutura-n bataia vîntului
albindu-se
iartă-mă
dar pune siguranţa la uşă.


Buna ziua ,va doresc La multi ani si sanatate Mariilor ,noi pierim de cald ,alergia vad ca se retrage ,va imbratisez cu drag Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Sam Aug 15, 2015 10:55 pm

Luna si-a pus rochia eleganta incheiata la patru stele
Ciorapii de matase cu dunga pe mijloc
Asteapta Carul Mare sa faca rotocoale in noapte
Apoi razele ei ne bat in geamul dinspre dimineata
Adoarme linistita in dormitorul cerului
Noapte buna Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Dum Aug 16, 2015 9:43 am

Buna dimineata!
Veniti la cafea!E inca fierbinte.
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 5odtsj
Aici,azi,va fi f.cald.Se anunta 38 de grade.Miine,la fel.In Romania cum e?Ati scapat de calduri?
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 2ykfe5u

Miine,vine Tania,la min.Abia astept.
Va pup,s-aveti o duminica binecuvintata si relaxanta!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 15s343m
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Dum Aug 16, 2015 4:55 pm

Buna ziua dragi gustoase!
Groazinc de cald!
Va pup si va multumesc tuturor celor care m-ati felicitat cu ocazia Sf.Marii.
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Dum Aug 16, 2015 5:06 pm

azi stăpînește răul
și minciuna
îmi stă-n gît
aș vrea să o sfărîm
în adevăruri mărunte
sau praf
sunt fără putere
o formă dureroasă
a trufiei
îmi da tîrcoale
că un leu
care răcnește
pe cine să-nghită.

nu pot ierta
atacul
de fiară neîmblînzită
a destinului
cu sîngele meu
neprihănit și
cinstit
cerul s-a scufundat
soarele s-a stins
stelele au plecat plîngînd
pe umărul meu
tăiate de dispreț
ignoranța
și de cioburile lunii
pămîntul s-a crăpat
de rușine
înghițindu-mă
în adîncul fără
fund.

Buna ziua dragele mele,e foarte cald si pierim Roxi a fost la fardat si a ajuns la niste tigani ,eu i-am spus ca in zona aceea sunt castelele lor,bine ca s-a terminat ok,a facut si bani au fost foarte multumite si i a dat si ciubuc ahahahah,Doamne daca as reusi sa i deschid salonul ei ,:)va puuuuuuuuup
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Mar Aug 18, 2015 12:21 am

Doi ani,

de risipă pentru ca eu trăiam prin tine,,în gînduri, in vis ,în tot ce înseamnă rădăcinile iubirii mele incomensurabile.
Mi-ai intrat in singe ,voi face tot ce pot sa uit totul.

Acum sunt searbădă şi fară noimă ,dar sunt sigură ca vei plăti, fiecare
lacrimă va fi plătită,am fost împreună pretutindeni chiar şi în ură....
.M-ai trădat!!!!!
Imi doream sa fiu fericită ţi-am spus-o pe toate căile.
Mă retrag într-un colţ de umbră ,care să-mi lumineze drumul pe care o sa-l străbat de aici înainte.
S-a prbăuşit fundaţia pe care am clădit-o noi prin scopuri,vise,speranţe,
sunt prea orgolioasă sa ma uit înapoi.
In acesta clipă plec şi n-ai să mă gaseşti vreodată trebuie să-mi schimb parfumul,să arunc tot ce ţine
de tine.
Am iubit şi dragostea mea a fost nesocotită , trebuie razbunată.
Egoismul masculin nu este evidentiţiat niciunde,bogăţia ta se va tîrî în colb,nu
am nevoie de nimic doar să scap de acest calvar.Gîndurile,pasiunea dorul s-au spulberat.
Camerista mă intreabă:
-Doriţi cina in cameră?
-Nu,cobor la restaurant.
Oraşul unde am fugit de tine e mic.
Oamenii se cunosc între ei şi priviri curioase,simt ca mă impung,dar nu mă interesează.
Mîine merg la interviu pentru noul meu loc de muncă.
Am ajuns in cameră şi am adormit fara vise sau alte gînduri.
Dimineţa mă prezint la interviu,un domn zvelt si chipeş ma invită să i-au loc.
-Bună dimineaţa ,din ce oraş aduceti acest aer primăvăratec??
Imi vorbea prieteneşte parca ne-am fi cunoscut ,nu-şi mai dezlipea privirea de pe ochii mei migdalati.
Eu eram reţinută,sobră schiţam doar cite un zimbet.
-De mîine puteţi veni la biroul de "resurse umane" aţi ocupat postul ,felicitări Doamna Filimonescu.
Incă îţi mai port numele nu mă deranjează,trec peste registrul stării civile.
Poate dacă aveam copii altfel ar fi stat lucrurile.nu pot să mă
concentrez,biroul e frumos,are plante îngrijite,aştept raportul de la seful meu
-Eliza unde-ţi zboara gîndul?
-Aşteptam să veniţi sa ne apucăm de treabă.
-Bine ai venit in mijlocul nostru şi ai cafeaua în aparat,am păstrat-o pentru tine.
-Imediat chem secretara să te servească.
-Nu va deranjaţi pot să mă servesc singură.
El mă sorbea din ochi a observat ca nu am verigheta dar nu m-a întrebat nimic.
Oricum citise cv-ul şi ştia ce statut am.
-Eliza nu vrei sa ne plimbăm deseară pe esplanadă?
-Poate,dar aştept un telefon.
Ma pregătesc pentru mîine imi pun o ţinută clasică ,nu vreau sa epatez.
Vai,dar ce mă fac nu mai am parfum,decît cel care-l foloseam cînd eram una si aceeaşi persoană.
Fug repede in holul hotelului, din orasul Pascani să intreb dacă nu exista vreo drogherie.
Din păcate doar parfumuri de slabă calitate ,aşa că mîine voi fi nevoită sa folosec parfumul meu.
-Buna dimineaţa doamna Filimonescu,pot sa vă spun Eliza oricum o sa fim colegi de birou.
Mă îmbujorez si spun :
-Da sigur,cu ce începem dar privim seara se lasă peste Pascani,un orasel mic oameni gălăgiosi dar care se retrag spre case.
-Buna seara Eliza vrei să luăm cina ?
avem in oraş un restaurant cu specific vinătoresc.
-Da ,dar nu pot rămîne mult că aştept un telefon important.
Lupt din ce in ce mai dîrz cu mine,nădejdea ca voi face fată noului job mă ţine pe picioare.
Sunt convinsă că timpul va mistui în pîntecele său,frămîntarea care îmi surpă fiinţa si astfel îmi voi recapata echilibrul.
Sunt într-un impas extrem de critic.
-Eliza iar ai căzut pe gînduri?
-Lasă gindurile la o parte si hai să mincăm.
-Nu mi-e foame as dori o cafea si dacă vrei sa ne plimbăm pe esplanadă.
Am plecat, am coborît cele 200 de scări si am ajuns pe esplanadă.
-Bună seara D-ule inginer,îl salută pe Radu cu respect ,un tînăr frumos si elegant.
Parcă a înmărmurit cînd m-a vazut.
Radu a făcut prezentările si am plecat mai departe...ajung la hotel,si Radu imi spune:
-Noapte bună Eliza,ne vedem mîine.
-Bine , îi răspund sfioasă sper sa se rezolve cu apartamentul în cîteva zile.
Iar mă abat gîndurile nu înteleg de ce nu te pot uita ,sa mi te scot din minte.
Sunt răni care se cicatrizează,sper din suflet sa fie si a mea.
Iubirea e nesăţioasă,de un egoism sălbatic.
Eu am rîvnit totul de la tine pentru că-ti dădusem totul.
De unde să stiu că iubirea dintre doua fiinte nu e egală.Că balanţa atîrnă cînd într-o parte cînd în alta.
In cazul nostru balanţa a fost de partea ta.
Bărbatul se dă dragostei cu prudenţă,păstrînd rezerve pentru sine,de aceea îsi păstrează echilibrul.
Noi femeile ne dăm integral,mistuindu-ne,iată prăbusirea noastră ,in lipsa coloanei vertebrale,e asa catastrofală.
Mă întreb dacă o fire ca a mea,ar fi fost aptă pentru o căsnicie
obisnuită al cărei ideal e linstea,lipsită de surprize,un calm egal de-a lungul anilor.
Mă trezesc brusc la realitate.
-Felicitări Eliza toată lumea te simpatizează,bine ai venit in colectivul nostru.
Spuse Radu cu mîndrie. si glasul imi tremura:
.De altfel la Paşcani erau mai multi ardeleni,veniti de pe băncile facultăţii de la Cluj erau
majoritatea .
Sunt obosită am impresia ca am trăit cîteva vieţi pămintesti atît de greu mi-e sufletul,iar copilaria mi se pare atît de îndepartată si în
nebuloasă ,încît ma îndoiesc ca am fost copil.
Am mpresia ca viaţa mea a inceput aici la Paşcani.
Doamne , ce mic e oraşul.
Deodată se opreşte o maşină lînga mine şi simt,parfumul lui.
M-ai căutat peste tot neştiind ca port copilul tău in pintec,încep sa plîng si nu mă pot desprinde de tine.
-Te iubesc şi nu pot trăi fără tine-mi zici, mi-am făcut transferul la Paşcani la fabrica de perdele.


Eu fericită plîng si acum cînd avem două fete mari.

Te voi iubi toată viata Radu.

Eliza Filimonescu.


In
amintirea celei ce m-a învăţat primele litere,cu respect si Dumnezeu
s-o odihnească pe învăţăotarea mea care intotdeauna era îmbracătă impecabil si o
manichiură desavîrsită.
Glasul ei mă urmrăreşte si acum dupa atiţia ani.

La noi in oraş e aşa linitşe,avem centura neagră normal,tirurile trec
liniştite intîi cabina peste opritor dupa aceea restul,geamurile le
zîmbesc frumos fără sa se zgîlţie.
Manele nu, doar muzica clasica dată in surdină din maşini decapotabile,rar auzi buzele tale două petale sau pe copilul minune.
Drumurile nu sunt în reparaţie continuă cu buldozere sau alte maşinării iar
muncitorii nu injură de aia a măsii si cine l-a încălţat dimineaţa.
Apoi la ora 15 foarte politicoşi sunt şoferii te lasă sa treci in fată işi mulţumesc frumos cu grimase ,la stopuri schimbă amabilităţi şi cărţi de
vizită.
Oraşul nostru are multe castele din acelea cu turnuleţe ,mai
ales în centru,pe strada copilăriei mele Turgheniev la nr.6 rufele se
spală în familie au luat subsolul şi locatarii au fost nevoiţi sa plece.

Noapte buna fetele mele Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Mar Aug 18, 2015 3:28 pm

în pămîntul inimii
înfloresc teii
cu rădăcinile răbdării
lacrimile din potir
i-au udat
să nu încerci să inoţi
în gîndurile mele
cu faţă ta suptă ca un plic sigilat
mi-e frică de tine
semn de întrebare
agăţat în copacul vinovăţiei.

e timpul ploii din camera pleoapelor
peste seminţele şi muşcăturile
de măr
atunci va fi înţeleasă candela aprinsă
care nu vrea să strălucească
ci să facă doar lumină.

Buna ziua la noi ploua si e tare placut ,va puuuuuuuuup Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Mier Aug 19, 2015 11:53 am

e coridorul gîndului e desenată o umbră
umbra mea din copilărie
rîde în cascade
ca un clopot răsturnat
pe care se învîrt halucinant
lucruri
josnice şi dispreţuite
viclenii
par strălucitori
dar sufletul lor
e mai murdar decît
noroiul slinos sau otrava ce poartă moartea.

Au vîndut
iarba de la mine pin la tine
florile cu marginile n zori
pădurile de tei in răsăritul tălpilor noastre
aripile calde peste innoptarea ta
lumina la rugăciune
ochii orbilor strînşi pe cer
mîinile care framîntă lutul.



mută
îmi strîng haina scumpă a răbdării
sufletul zbîrcit
pămîntul crăpat al inimii
plec
spre calul meu de lemn.

Buna ziua ,unde ati disparut??? va puuuuuuuup Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Joi Aug 20, 2015 9:42 am

Buna dimineata!
Ce ziceti de o cafea?
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 2uj6vlf
Observ ca de vreo 3 zile,am lasat-o(noi,toate) pe Geta,singura,cu poeziile.Din cind in cind,mai apare cite-o fata.Cred ca toate si toti,ne-am obisnuit cu chatul de pe fb.Este f.la-ndemina,nu ma mir.Sau,unele,nici pe acolo,nu dau.Dar,o avem,acum,pe Tania.
Geta,tu de ce nu vii,pe chat?Acum,m-am uitat.Nu esti in lista participantilor.Cred ca sotul Deliei(el a facut chatul),nu stia cum te cheama,pe fb.Dar,nu-i nimic.Te-am adaugat,eu.Deci,poti veni.Te asteptam.
Azi,e mai bine,putin.Vor fi cca 36 de grade.Ultimele trei zile,a fost f.cald.Iar,de mine,se zice ca se va mai raci.Doamne-ajuta,ca e tare greu,cind e cald.Cind e frig,e greu,dar,parca e mai bine.Ne imbracam,facem cald in casa....Sau,poate am uitat.
Va las si va doresc o zi frumoasa!
 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 2ds0b45
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

 La o altfel de cafea 2 - Pagina 24 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 24 din 29 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 29  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum