Forumul Blogurilor Culinare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Flags_1
Ultimele subiecte
» vesti triste
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptySam Feb 09, 2019 6:12 pm Scris de Geta

» POEZII SI POETI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptySam Feb 03, 2018 8:53 pm Scris de Geta

» Sa ne amuzam
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptySam Dec 09, 2017 4:32 pm Scris de Geta

» GLUME, BANCURI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMier Dec 06, 2017 3:42 pm Scris de Geta

» cutiuta cu pozele mele
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyVin Noi 03, 2017 6:51 pm Scris de Geta

»  La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyVin Noi 03, 2017 3:20 pm Scris de Geta

» CUGETARI......
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyVin Oct 06, 2017 10:24 pm Scris de Geta

» La multi ani "Fete si baieti in bucatarie " !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyDum Dec 25, 2016 6:35 pm Scris de Geta

» curiozitati
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyJoi Sept 29, 2016 6:09 pm Scris de Geta

» Ce muzica ascultam
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMier Iul 13, 2016 8:29 pm Scris de Geta

» Ce citim ...
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMar Iul 12, 2016 9:14 pm Scris de Geta

» Lulu - La multi ani !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyVin Mai 13, 2016 2:40 pm Scris de Geta

» Rugaciune pentru omenire
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyDum Apr 24, 2016 5:50 pm Scris de Geta

» La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyDum Apr 17, 2016 3:51 pm Scris de Geta

» La multi ani Diana!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» La multi ani Doina Ghidu!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» Paste fericit!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptySam Mar 26, 2016 10:58 pm Scris de Geta

» Gabi -La multi ani !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyVin Mar 18, 2016 10:55 pm Scris de Geta

» ARTA SI ARTISTI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyDum Feb 14, 2016 10:41 pm Scris de Geta

» Colinde, colinde...
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMar Dec 22, 2015 2:01 pm Scris de Geta

» La multi ani Delia
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyDum Dec 06, 2015 3:46 pm Scris de martagabriela

» La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyVin Noi 20, 2015 8:15 am Scris de iuli

» Donare de sange
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMar Noi 03, 2015 11:04 am Scris de Doina Ghidu

» LA MULTI ANI DOINITA VARGA!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyLun Oct 05, 2015 11:07 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Nico- 15 septembrie
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMier Sept 16, 2015 6:03 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Daniela- 9 sept
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMier Sept 09, 2015 6:13 pm Scris de Daniela

» Noi si nepotii
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyDum Sept 06, 2015 7:41 am Scris de Sidy

» CASATORIE aniversari
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyMier Sept 02, 2015 11:02 pm Scris de martagabriela

» LA MULTI ANI ,MONE-OOOOOOOOKKKKKKKKKEEEEEEYYYYYYYYYY
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyJoi Aug 27, 2015 7:15 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Anena !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EmptyVin Aug 14, 2015 10:57 pm Scris de maria mihalache

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ImageShack
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


La o altfel de cafea 2

+18
Munteanu Eugenia
Daniela
anena
Sidy
alina 42
silvi0ara
iuli
Admin
martagabriela
delia
Lulu
diana
husni
maria mihalache
mari
Doina Ghidu
Geta
Doinavar
22 participanți

Pagina 22 din 40 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Urmatorul

In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Sam Mar 01, 2014 11:18 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 2yn2l5i

Buna dimineata!
Filmuletul,care-l pun,acum,mi-a placut,si e de la mine,pt.voi,chiar daca in filmulet,scrie altceva.


Sufletul sa- va  vibreze in acordurile bucuriei si dragostei de viata,o primavara fericita si implinita!

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 2uo5q92




La multi ani,de 1 Martie!

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 33pbhwk



De pe-o “buna dimineaţă”(Otilia Cazimir)



De pe-o “bună dimineaţă”

Cu tulpină de cârcel,

A sărit un gândăcel

Cu mustăţile de aţă.


Alţi gândaci, mărunţi şi roşii,

Care-şi poartă fiecare

Ochelarii pe spinare,

Dorm la soare, somnoroşii!



Iar pe-un fir de păpădie,

Ce se-nalţă, drept, din iarbă,

Suie-un cărăbuş cu barbă,

În hăinuţă aurie.



Suie, mândru şi grăbit,

Să vestească-n lumea mare:

- Preacinstită adunare,

Primăvara a sosit!





Silvia,aici,nu se serbeaza 1 Martie,sau alta data,pt.venirea primaverii,dar,eu,sint obisnuita cu 1 Martie.Si,Ambasada romana,de aici,imparte romancelor martisoare.Frumos,nu?
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Sam Mar 01, 2014 1:43 pm

Dragele mele,va doresc o primavara frumoasa si linistita cu bucurii,sanatate si fericire,va imbratisez cu mare drag Smile

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Photo_17
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Sam Mar 01, 2014 1:51 pm

Dragele mele am venit si cu un martisor muzical!
Va pup si va doresc o zi frumoasa!


Silvioara asa e am primit martisoare virtuale.
Geta ce martisor frumos ai pus tu aici!
Camy draguta cred ca esti tot un freamat! Se simte primavara cum vine!
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Sam Mar 01, 2014 2:20 pm

Multumesc frumos Mari Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Sam Mar 01, 2014 2:42 pm

multumim pentru flori si cintece.
cum eu nu pot pune poze SIDY! AJUTOR! O POZA CU GHIOCEI SI MARTISOR SI PENTRU MINE TE ROG
Nici aici nu se serbeaza 1 martie,doar bulgaroaicele spun ca mai au obiceiul martisorului.
De 8martie serbam la Asoc,ambasadorul atunci vine cu flori sau martisoare.
ieri l-a intrebat pe Mone cite doamne sint si cind a auzit "vreo 20" a inghitit mai lung(noi punem la socoteala si sudanezele.Deci,iar cu petrecere vineri seara si cu muzica romaneasca.
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty La o altfel de cafea

Mesaj  Lulu Sam Mar 01, 2014 3:56 pm

Buna ziua tuturor Exclamation Exclamation 
Cum nici eu nu pot pune poze,va doresc o primavara frumoasa inclusiv in sufletele voastre,si multe bucurii I love you I love you multumesc pentru martisoarele muzicale I love you I love you 
Eu voi trece pe aici mai rar pentru ca asa dupa cum stiti am probleme la ochi iar in urma controlului dupa injectia facuta,ochiul meu merge din rau in mai rau affraid affraid nu era suficient cheagul de sange pe care-l aveam la inceput,acum retina mea este gaurita precum un mileu crosetat;nici doctorita nu si-a putut explica acest fenomen affraid affraid asa ca luna viitoare merg in Italia;trebuia sa merg eu de la inceput de cand mi-a spus Mihaela dar am sperat ca merge si aici Evil or Very Mad Evil or Very Mad 
Va imbratisez pe toti si toate,va doresc multa sanatate si aveti grija de voi I love you I love you I love you I love you 
Lulu
Lulu

Mesaje : 380
Data de inscriere : 01/09/2011
Varsta : 73
Localizare : Galati

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Sam Mar 01, 2014 7:48 pm

imi pare sincer rau Lulu.
Multa sanatate
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Sam Mar 01, 2014 9:58 pm

1 MARTIE-sanatate,o primavara frumoasa,echilibru,liniste si armonie,Dumnezeu sa ne iubeasca si sa fie alaturi de noi in orice clipa:!: Like a Star @ heaven -=acesta este martisorul din partea mea flower flower flower flower flower flower flower oriunde va aflati ,fete si baieti din forumul acesta si de peste tot din tara si dinafara acesteia flower flower flower flower 
Va multumesc din suflet tuturor celor care ne-ati daruit martisoare virtuale:flori,cintece,nepotei(Getuta),cafelute care mai de care mai incintatoare si mai frumoase -ma inchin in fata voastra dragi prietene si prieteni adevarati Embarassed I love you 
Doinita ,Lumi ,prietene si prietenii nostri gustosi si dragi care prin ce incercari grele ati trecut ......bunul Dumnezeu sa va ajute sa treceti peste ele.....viata nu se termina aici pe pamint,ea continua in alte spatii,frecvente si vibratii,pe care noi aici le intelegem in mica parte sua unii deloc confused 
S-avet o noapte linistita oriunde va aflati Like a Star @ heaven 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Sam Mar 01, 2014 10:01 pm

LULU scumpa iti doresc sanatate si sa te ajute Dumnezeu sa rezolvi cu bine problema cu suferinata ochilor tai Embarassed I love you 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  diana Sam Mar 01, 2014 10:20 pm

Seara buna , am venit sa va aduc un ghiocel de martisor

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Ghiocel-de-primavara-tu-aduci-cu-tine-soare-zambet_bd9ea1dcd9268d

Lulu, tare rau imi pare pentru necazurile tale, bine ca ai copii care au grija de tine, du-te in Italia si Doamne ajuta sa-ti rezolvi repede problemele cu ochii.
Doina draga esti atat de greu incercata, poate nu ar trebuii sa-ti dau eu sfaturi,dar eu zic sa te gandesti si la tine, sa te duci la doctor si sa ai grija de sanatatea ta.
Medi, Raducu e un scump, parca e rupt din nasa-sa,nu ti--am zis niciodata dar m-am gandit de mult ca-ti seamana de cand am vazut poze cu el mai mititel.
Mimi ce nazdravanii mai face Melisa?
Anena cum e Andreuta? nu mai stiu ce ati rezolvat la doctor.


Dragelor, va doresc o primavara frumoasa, soarele sa va intre in casa si in suflet.
diana
diana

Mesaje : 286
Data de inscriere : 27/08/2011
Varsta : 49

http://dianacakes.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Dum Mar 02, 2014 10:14 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Bm9S5tC
Buna dimineata lume gustoasa sper ca azi veniti la o cafeluta calduta  Rolling Eyes Exclamation flower 
V-astept cu drag si sa va mearga bine toata ziua oriunde va aflati flower
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Dum Mar 02, 2014 10:43 am

buna cafeaua, multumesc finuto. Eu tocmai beau un ness rece si lesinat, sint la oficiu si inca nu a venit cafeaua veritabila.
Sa aveti o duminica frumoasa,insorita,linistita si plina de flori

eu tocmai am primit niste poze cu florile mele din balcon care au inflorit zilele astea
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Dum Mar 02, 2014 11:53 am

LEGENDA MARTISORULUI

   


Se spune că odată, Soarele a coborât pe Pământ, într-un sat, la horă, luând chipul unui fecior. Un zmeu l-a pândit şi l-a răpit, închizându-l într-o temniţă. Lumea s-a întristat, păsările nu mai cântau, izvoarele nu mai curgeau, iar copiii nu mai râdeau. Nimeni nu îndrăznea să-l înfrunte pe zmeu. Dar într-o zi, un tânăr voinic s-a hotărât să salveze soarele. Atunci, mai mulţi pământeni au hotărât să-l conducă pe tânăr şi, astfel, i-au dat din puterile lor ca să-l ajute să-l învingă pe zmeu. Drumul tânărului a durat 3 anotimpuri: vara, toamna şi iarna.

Zile întregi s-au înfruntat voinicul şi zmeul, până când zmeul a fost doborât. Slăbit de puteri şi rănit, tânărul eliberă Soarele. Acesta se ridică pe cer înveselind şi bucurând lumea. A reînviat natura, oamenii s-au bucurat, dar viteazul n-a ajuns să vadă primăvara. Sângele din răni i s-a scurs în zăpadă. Pe când acesta se stingea, răsăreau flori albe, ghioceii, vestitorii primăverii. De atunci, tinerii împletesc doi ciucuraşi: unul alb şi unul roşu. Ei le oferă fetelor pe care le iubesc sau celor apropiaţi. Roşul înseamnă dragoste pentru tot ce este frumos, amintind de culoarea sângelui voinicului. Albul simbolizează sănătatea şi puritatea ghiocelului, prima floare a primăverii.

Monedă din aur sau argint

Iniţial, mărţişorul era o monedă din aur sau din argint, la care se ataşa o sfoară făcută din doua fire răsucite (unul roşu şi altul alb). Mai mult, există credinţa, conform căreia, această amuletă aduce noroc şi fericire. Fetele îl purtau timp de douăsprezece zile la gât, după care-l prindeau în păr şi-l ţineau astfel până ce înflorea primul pom (de obicei, până la sfârşitul lunii martie). Dupa aceea, cu şnurul legau o creangă a pomului, iar cu banul respectiv îşi cumpărau caş, pentru ca tot anul să le fie faţa frumoasă şi albă.

Alb şi roşu

În zilele noastre, de 1 Martie, femeile primesc mărţişoare, legate cu un şnur alb-roşu, ca simboluri aducătoare de noroc şi bunăstare. Roşul este considerat culoarea primăverii, iar albul culoarea iernii. Se asociază, de obicei, flori timpurii de primăvară.

În unele zone, scopul purtării Mărţişorului este să-ţi apropii soarele. Aşa te faci prieten cu soarele, ţi-l faci binevoitor să-ţi dea ce-i stă în putere, frumuseţe, veselie şi sănătate, cinste şi iubire. Dăruind un mărţisor este ca şi cum ai dărui o fărâmă de soare.

Un alt obicei de la sate este ca ţăranii să pună copiilor mărţişoare ca să fie curaţi ca argintul şi să nu-i scuture frigurile, iar fetele îl poartă ca să nu le ardă soarele. Mai mult, cine nu le poartă are să se ofilească. Oamenii din popor mai ştiu ca mărţişorul trebuie purtat ca un lucru sfânt, nu ca pe o podoabă ori ca o jucărie.

Mărţişorul nu se aruncă

Tradiţia spune că mărţişorul trebuie legat la răsăritul soarelui, în prima zi a lunii martie. El se poartă de la 1 martie până când se arată primăvara, se aude cucul cântând, până înfloresc cireşii ori trandafirii, până vin berzele sau rândunelele. După, mărţişorul nu se aruncă, ci se leagă de un trandafir sau de un pom înflorit, ca să ne aducă noroc.









La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 EEija9V
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Dum Mar 02, 2014 11:56 am

La multi ani cu ocazia MARTISORULUI,draga nasa la toti cu care azi va intilniti Embarassed I love you -sanatate si o zi frumoasa ,plec sa-mi cumpar ceva piine si sa beau o cafeluta ca netul asta e "boala curata"-cind intri in el nu mai iesi curind Razz Razz Razz Razz Razz 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Admin Lun Mar 03, 2014 8:55 am

buna dimineata
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Coffee.5
o saptamana frumoasa va doresc
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 201
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 68
Localizare : bucuresti

http://blogdesignstudio.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Lun Mar 03, 2014 9:30 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 O9TwdHa

Buna dimineata ,s-aveti o saptamina frumoasa oriunde va aflati flower 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Lun Mar 03, 2014 9:32 am

Buna dimineata A flower drian si buna si cafeluta de la tine ,sanatate si o primavara frumoasa impreuna cu cei dragi flower 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Lun Mar 03, 2014 10:29 am

Buna dimineata!

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 O9lr11

Lulu,imi pare rau,pt.ochii tai.Mergi,neaparat,in Italia.Poate,medicii de acolo,sint mai destoinici si stiu mai multe.Incearca,draga mea!
Geta,cam cite romance,sint in Sudan?
Sper,ca babele,sa nu fie capricioase,saptamina asta,pe care v-o doresc frumoasa,fara,surprize neplacute!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 30kumqc
La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 33fg9p2
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  diana Lun Mar 03, 2014 10:46 am

buna fetelor, astazi este baba mea, afara e putin inorat si a picurat de dimineata....dar asa tine vremea de cateva zile, asa ca nu disper, sper sa am un an bun.  Very Happy 

diana
diana

Mesaje : 286
Data de inscriere : 27/08/2011
Varsta : 49

http://dianacakes.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Lun Mar 03, 2014 10:57 am

Ziua buna fete si baieti
Uite ca am reusit si eu sa intru aici, dar din pacate tot pe fuga. De azi dimineata am probleme cu masinariile astea de aici de la munca, si mai e si de lucru foarte mult. Am sunat la Hewlett Packard - firma de unde sunt toate ploterele astea, dar au zis ca nu pot sa vina azi, ca sunt foarte aglomerati! Va spun eu de ce nu vin, pentru ca institutul are datorii la ei. Nu i-au platit, de cate ori au venit. Ei intretin service-ul la masinariile astea. Si normal ca pe gratis nu mai vin!!!
Asa ca nici azi nu va numesc pe fiecare. Ce mult as vrea sa fiu cu voi si sa stam la o cafea...Am citit putin din urma si am vazut ca Lulu are iar probleme mari cu ochii. Imi pare foarte rau, Lulu. Du-te in Italia ca aici...nu vezi? Eu am sunat la 112 cand l-am gasit pe sotul meu asa cum l-am gasit si mi-au raspuns ca daca il stiam bolnav de inima ei nu vin. Si zic "Bine, dar eu ca sa fac, sunt singura, nu vine nimeni?" Si stiti ce mi-au raspuns? "Pai cum ce sa faceti? Mergeti si cumparati sicriu si ce mai trebuie"!...Asa ca plecati, care puteti si aveti unde, plecati ca aici, nici macar de o vorma, de un sfat cumsecade nu ai parte.
Delia, am citit ca si la voi sunt probleme. Imi pare atat de rau...Poate totusi se va mai indrepta situatia in vreun fel. Macar la Anena sper sa fie mai bine, cu problemele pe care le aveau si ei.
Fete si baieti, va urez si eu tuturor, o primavara cat mai frumoasa, cu multa sanatate si numai bucurii. Si inca o data va multumesc tuturor pentru toate gandurile voastre bune, mesaje, telefoane, tot, tot. Va multumesc mult.
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Mar Mar 04, 2014 7:23 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 2j2cnxe

Desi picura....eu mai sper sa vina primavara cat mai repede....Sa se incalzeasca, sa cante mierlele si totul sa prinda viata  Exclamation 
Va las cafeluta fierbinte....ai grija Doina sa nu te arzi....stiu ca tu vei fi prima..... sunny flower 


La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 34ybi15

Va doresc tot binele din lume !
GABI ai grija de spatele tale sa nu te obosesti prea tare iar !!!Vrem sa fiti in toate puterile in iulie  Exclamation Exclamation Exclamation 

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Zxp2s4
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Mar Mar 04, 2014 7:42 am

Anena, Adrian, Alina, Angela, Cami, Daniela, Delia, Diana, Doina, Eugenia, Gabi, Irina, Iuliana, Iuliana_28, Lenuta, Lulu, Lumi, Mari, Medi, Menuca, Mimi, Nico, Sidy, Silvioara, sper ca nu am uitat pe cineva - va pup si va imbratisez cu mult, mult drag pe toti. Sidy, am grija cu cafeaua, sa nu ma ard, e tare buna. Si aici burniteaza putin, dar chiar daca sunt numai 3 grade, se simte totusi primavara in aer. E parfumul ala pe care numai primavara il simti. Si parca nici cele 3 grade nu se simt asa de rau. Lasa ca chiar vine primavara.
Aici, la munca, se pare ca institutul a castigat o licitatie si este iar de lucru. Asta e bine, ca ne luam lefurile. Iar eu nu mai am timp sa ma gandesc atat la tot ceea ce s-a intamplat. M-am interesat daca pot sa optez pentru pensia lui Dan (de fapt jumatate din ea) si am aflat ca inca nu, abia peste 2 ani 1/2, cand implinesc varsta standard de pensionare. Asa ca pana in septembrie 2016...nu stiu cum ne vom descurca...
Gabi, sper ca nu ai iar probleme cu spatele. Mi-e dor de voi toate. Sper sa mai pot veni si eu in iulie la intalneala. Si sper din tot sufletul sa poata veni si Mimi, Delia, Diana, Daniela, si toate celelalte fete care nu au putut veni anul trecut.
Va las acum, ma duc sa semnez condica. Ne-au mai pus o cartela, la usa directorului, in anticamera unde semnam condica. Plus o camera de supraveghere. Numai la toaleta nu avem asa ceva!...Pup mult toata gasca gustoasa.
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mar Mar 04, 2014 9:34 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 287a-1
Buna dimineata mai venii si eu cu o cafeluta cine o termina pe a lui Sidy sa vina la mine  Smile Doinita sa fii sanatoasa si sa te ajute Dumnezeu sa rezolvi toate problemele mai grele si daca ajung in Bucuresti pina la intilnirea din vara te voi astepta la o cafeluta si o pizza ...vedem unde ce cum si cind Rolling Eyes Exclamation Question 
La Craiova e o vreme ploioasa ...ploua in continuu de ieri dupa amiaza.Am ceva treburi de rezolvat asa ca o sa vad cum o iau din loc si dupa amiaza la dentist affraid lol!  ca tocmai de martisor  mi-a picat o plomba dintr-un dinte  affraid Sper sa-l rezov .
Va doresc sanatate ,bucurii flower flower flower flower flower orinde va aflati flower flower flower flower
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mar Mar 04, 2014 9:46 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 14032010012

Si pentru ca asa e in fe-martie ,BABELE nu s-au terminat  si vad ca sunt plingacioase rau de tot Mad  "VA TRIMIT O INIMOARA ,
SA NE-ADUCA PRIMAVARA
PIMAVARA SI IUBIRE
SANATATE ,FERICIRE Exclamation flower flower flower flower flower 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mar Mar 04, 2014 10:01 am

Baba Dochia si cele 9 cojoace

Babele de martie vestesc venirea primaverii, se spune ca in aceste zile Baba Dochia, cea care aduce iarna incepe sa-si dea jos cele 9 cojoace, cate unul in fiecare zi si astfel in fiecare si afara se face putin mai cald, iarna lasand loc primaverii sa vina.

Babele reprezinta o traditie pur romaneasca, de pe 1 pana pe 9 martie fiecare isi alege o zi, sau mai bine zis o baba, asa cum va fi vremea in asa zi asa este si firea omului respectiv spun unii batrani, altii spun ca asa cum este vremea in acea zi asa va fi si urmatorul an pentru omul respectiv. Adica, daca vremea este frumoasa si soarele straluceste acel om este voios si bun la suflet sau ii va merge bine tot anul urmator, daca in schimb este intunecat atunci acela nu este un om bun la suflet si este cam suparacios. Tot in traditia romaneasca se spune ca daca ninge sau ploua in acea zi este semn de bogatie.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Cinci_babute_1228827508

Primele 5 babute.......pecare o alegeti Question  Rolling Eyes  Razz  Razz  Razz  Razz  Razz  Razz  Razz  Razz  Razz 




Primele zile de martie, mereu schimbatoare - sunt ale babelor

Bunicii nostri cunosteau ca primele zile din aceasta luna sunt fie prea friguroase, fie prea calde. Ei au numit aceste zile cu vreme schimbatoare, zilele babelor. De unde vine acest obicei? Etnografii spun ca mitul "babelor" este unul din cele mai importante mituri romanesti, cel al Babei Dochia. Exista credinta ca Baba Dochia si-a luat numele de la Sfanta Mucenita Evdochia, sarbatorita de Biserica pe 1 martie.

iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 22 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 22 din 40 Înapoi  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum