Forumul Blogurilor Culinare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Flags_1
Ultimele subiecte
» vesti triste
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptySam Feb 09, 2019 6:12 pm Scris de Geta

» POEZII SI POETI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptySam Feb 03, 2018 8:53 pm Scris de Geta

» Sa ne amuzam
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptySam Dec 09, 2017 4:32 pm Scris de Geta

» GLUME, BANCURI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Dec 06, 2017 3:42 pm Scris de Geta

» cutiuta cu pozele mele
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Noi 03, 2017 6:51 pm Scris de Geta

»  La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Noi 03, 2017 3:20 pm Scris de Geta

» CUGETARI......
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Oct 06, 2017 10:24 pm Scris de Geta

» La multi ani "Fete si baieti in bucatarie " !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Dec 25, 2016 6:35 pm Scris de Geta

» curiozitati
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyJoi Sept 29, 2016 6:09 pm Scris de Geta

» Ce muzica ascultam
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Iul 13, 2016 8:29 pm Scris de Geta

» Ce citim ...
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMar Iul 12, 2016 9:14 pm Scris de Geta

» Lulu - La multi ani !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Mai 13, 2016 2:40 pm Scris de Geta

» Rugaciune pentru omenire
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Apr 24, 2016 5:50 pm Scris de Geta

» La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Apr 17, 2016 3:51 pm Scris de Geta

» La multi ani Diana!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» La multi ani Doina Ghidu!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» Paste fericit!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptySam Mar 26, 2016 10:58 pm Scris de Geta

» Gabi -La multi ani !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Mar 18, 2016 10:55 pm Scris de Geta

» ARTA SI ARTISTI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Feb 14, 2016 10:41 pm Scris de Geta

» Colinde, colinde...
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMar Dec 22, 2015 2:01 pm Scris de Geta

» La multi ani Delia
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Dec 06, 2015 3:46 pm Scris de martagabriela

» La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Noi 20, 2015 8:15 am Scris de iuli

» Donare de sange
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMar Noi 03, 2015 11:04 am Scris de Doina Ghidu

» LA MULTI ANI DOINITA VARGA!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyLun Oct 05, 2015 11:07 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Nico- 15 septembrie
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Sept 16, 2015 6:03 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Daniela- 9 sept
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Sept 09, 2015 6:13 pm Scris de Daniela

» Noi si nepotii
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyDum Sept 06, 2015 7:41 am Scris de Sidy

» CASATORIE aniversari
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyMier Sept 02, 2015 11:02 pm Scris de martagabriela

» LA MULTI ANI ,MONE-OOOOOOOOKKKKKKKKKEEEEEEYYYYYYYYYY
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyJoi Aug 27, 2015 7:15 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Anena !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 EmptyVin Aug 14, 2015 10:57 pm Scris de maria mihalache

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ImageShack
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


La o altfel de cafea 2

+20
Carmenm
Admin
stoi_mimi
maria elena
delia
iuliana_28
Munteanu Eugenia Doina
Doinavar
anena
Lulu
silvi0ara
husni
mari
Sidy
maria mihalache
diana
Geta
Doina Ghidu
martagabriela
alina 42
24 participanți

Pagina 3 din 43 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 23 ... 43  Urmatorul

In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Lun Mai 26, 2014 6:26 pm

Buna ziua,

la noi tmpul e inchis dar mie imi place.

Ma bucur pentru Nicu ca face miscare si ca se deplaseaza mai usor,va pup:)

Iuliana si noi am fost la vot si mama asa ca suntem multumiti,Doamne ajuta si bine ai venit Smile

M.M. ce scump e Raducu un copil foarte frumos ,salutari si lui Georage Smile

Doina tu cum mai esti cum te simti?te pup:)

Mi-este dor de Diana si de Alex ,Sidonia sigur ma intelege,eu va pup si va doresc o saptamana frumoasa Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  alina 42 Mar Mai 27, 2014 1:12 am

Salut toata gasca !!!!
Eu abia am aterizat de la Tg Carbunesti !!!! Am stat 4 zile !
Din pacate a plouat in fiecare dupa amiaza !!!! Dar a fost frumos !!!!
Va doresc o saptamana minunata !!!! lol! 
alina 42
alina 42

Mesaje : 420
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 60
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Mar Mai 27, 2014 8:25 am

Buna dimineata gasca gustoasa
Am reusit sa ajung si azi la munca! Zau ca m-am saturat! Am citit si eu in legea pensiilor si, din pacate, asa este: nu mai pot retrage dosarul, chiar daca lucrez in continuare. Il puteam retrage pana sa iasa decizia. Orice recalculare se va face dupa implinirea varstei standard, in cazut meu 60 de ani si 5 luni. Adica in septembrie 2016!!! Asta e! Legi tampite, la fel ca si cei care le inventeaza! O fosta colega de a mea a iesit tot anticipat, acum vreo 6 ani, dupa legea veche, care era foarte buna. I-a luat doar 0,02% penalizari (ea mai avand vreo 2 ani pana la implinirea varstei, atunci) Acum a ajuns sa aiba pensia mai mare decat am eu leafa!
Anena, cat m-am bucurat cand am vazut postarea ta, chiar daca spui ca ai avut o perioada grea. Nu mai zice niciodata ca ti-e jena ca te plangi, sau ca DD este suparat pe tine. Pentru ce suntem aici? Nu ca sa ne spunem si cele bune dar, mai ales, si cele rele? Ca sa ne descarcam sufletul si, in acelasi timp, ca sa avem un umar pe care sa ne punem capul, sa ne alinam? Te pup, si abia astept sa ne vedem.
Mari, multumesc de intrebare. Daca vedeai aseara cum aratau genunchii mei...nu-ti venea sa crezi! Amandoi! Cat capacul de la canal! Dar si picioarele, erau umflate parca le umflasem cu pompa. Nu stiu ce se intampla. Ca nu mananc sarat, apa beau ca la carte si nu o retin...Probabil...varsta! Ce face motanul, cum se simte?
Iuliana, bine-ai revenit! Ce dor imi era de tine si de postarile tale! Te cred ca ai muncit mult la Caracal, dar asa e la curte. Doamne, abia astept sa imi gasesc si eu o casuta la curte! Ai grija de tine, te pup!
Doina V, chiar ca aveti un program incarcat in vara asta! Ce bine imi pare ca ai venit la cafea, imi era dor de tine! Si tu participi la concursurile alea de pronosticuri? Esti tare! Ce mai fac copiii (baiatul si nora)?
Geta, am crezut ca esti iar in Anglia, cand am vazut pozele de pe FB! Poate reusesti sa le mai faci o vizita pe la toamna.
Alina, bine-ai revenit de la Tg Carbunesti! Cred ca esti foarte obosita. Iar azi....la munca cu forte proaspete, nu? Cum poti sa rezisti la asa un ritm? Vroiam sa-ti spun ca mi-a placut foarte mult acolo, la terasa la tine. Iar asa portii mari de mancare nu am mai vazut decat in Belgia, cand am stat acolo, prin anii ’90! Mi-ar placea sa mai vin sa mananc acolo.
Gabi si Mone, numai maine nu-i poimaine! Pe 29 mai ai zis ca plecati? Eu asa am inteles. Sa aveti un zbor placut si usor. Abia astept sa veniti!
Medi, cat de scump poate fi Raducu! Si ce pictura frumoasa a capatat cand ati fost in parc!
Cami, tu stiu ca esti ocupata cu domnul Fares!
Delia, ce mai faceti voi, a reusit sotul tau sa gaseasca alt job? Sper ca sunteti bine cu totii.
Jeni, tu pe unde mai esti? Nu ai mai aparut de loc la cafea!

Adrian, Angela, Daniela, Diana, Irina, Iuliana_28, Lenuta, Lulu, Lumi, Menuca, Mimi, Nico, Sidy, Silvioara – sper ca nu am uitat pe cineva! Si daca am uitat, va rog sa ma iertati, tocmai ziceam de VARSTA!  Laughing 
Va pup si va doresc o zi cat mai buna cu multa sanatate, ca e cea mai importanta!

Ce ziceti, bem si noi o cafea aici? Cred ca ne-ar trece toate durerile! Laughing  Laughing  Laughing 

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 0kp9m

Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mar Mai 27, 2014 10:09 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Buna-dimineata-servim-o-cafea-delicioasa_83bae6130b8e29Buna dimineata.......e buna dar au revenit ploile cu tunete ,fulgere ...asta e ......melcii imi toaca florile din gradinuta de la bloc.....daca ii prind zau ca ii fac ciulama Smile 
Ma bucur pentru voi Doinita v ca sunteti bine chiar daca pe aici treceti mai rar,eu azi am program de voie-Doinita G dupa munca de la Caracal si schimbarea asta de vreme si eu am si miinile si picioarele umflate dar sper sa-si revina  Rolling Eyes 
Va doresc o zi cu multe realizari frumoase pe toate planurile,sanatate tuturor oriunde va aflati si astept cu nerabdarte venirea cu bine in tara a nasilor Gabita si Mone-Doasmne ajuta-iubire si recunostinta Like a Star @ heaven Embarassed I love you
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mar Mai 27, 2014 10:11 am

Getuta te pup.......aluia mic ii e cam frigut in poza ta de avatar......e asa de scump cu caiula aia cu urechi de nu-i adevarat Very Happy 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Mar Mai 27, 2014 4:49 pm

da Doinita, vineri la prinz cu Ajutorul Domnului sintem acasa.
Multumim Iulica
sarutam toata gasca gustoasa
si,rugati-va pentru noi sa ajungem cu bine
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Mar Mai 27, 2014 6:29 pm

Salutari!
Si eu,Sidy,intru zilnic pe FB,de vreo 2-3 ori,pt.jocul,in care sint prinsa,dar,aici,din pacate,nu ajung,zilnic.
In general,sint bine.Pe Fufu il vad des,dar nu zilnic.Cuscrii mei,nu locuiesc in Amman.Alt oras.Nu e departe,dar,uneori,traficul e nebunesc.Iar,aici,nu va imaginati cite masini sint.Singurul lucru,cred,care ar putea salva situatia,e metroul.Dar,de metrou,nu poate fi vorba(cel putin,deocamdata).Dupa cum stiti,Ammanul e cladit pe coline.Pun,aici,un link.Un vizitator al Iordaniei,a scris in blogul lui,parerea lui,despre Iordania.Mi s-a parut f.,f.aproape de adevar,asa ca vi-l propun.
http://razvanpascu.ro/2014/03/02/primele-fotografii-din-iordania/
Sidy,sa v-ajute D-zeu,sa va intilniti,cu bine,anul viitor,la Iasi!
Lui Fufu,nu stim ce sa-i mai facem sau cumparam.E un dulce de copil.
Doinita,n-am inteles.Va trebui sa lucrezi pina in 2016,dupa noua lege?
Pune-ti picioarele in apa cu sare!La umflarea picioarelor,e buna!
Mari,Fufu stie sa si plinga.Dar,nu tine mult.Iar,mai nou,miriie,cind vrea ceva,dar nu se stie ce.Ca nu vorbeste mult,inca.Dac-ar vorbi,mai mult,cred,ca ar spune ce vrea si ar fi mai usor.

Aici o poza cu Fufu,cind mirie.La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 E6zoef
Gabi,drum bun!Ce fasin,de voi,ca mergeti,in Romaia.Sedere placuta!
Geta,incearca,acum,ca vincaldurile,sa iesi,din casa,numai cind e strict necesar.Noi,aici,iesim,vara,numai seara.Vai de lumea,care e obligata,sa iasa cind e cald.
Si cind vezi poza,de la avatar,cred ca te incalzesti si mai tare Smile   
Aseara,am inceput sa vad filmul asta:http://filmehd.net/the-portrait-of-a-lady-portretul-unei-doamne-1996-filme-online.html
E cu Nicole Kidman.Mai am,de vazut,vreo 20 de minute.Azi,il voi termina.E frumos.

E un scump,Alex,pe scaunul,acela.Acum un an,nepotelul nostru,era,asa.Doamne,cum mai trece timpul.

Condoleante,pt. mama cuscrei,tale

[size=24]Medi,ce fericire,ca te-ai intilnit cu Nico.Vad,ca nu mai apuca sa treaca pe aici.[/size]

Ce mult a crescut Raducu.Cine e "copilotul"?Parca seamana cu el.

[size=24]Silvia,pregatiti-o pe Natalia,de maritat!Fufu e gata. Very Happy  Very Happy  Very Happy [/size]

[size=24]Anena,ma bucur ca te vad,pe-aici![/size]

Toata lumea are perioade,nu prea favirabile.Ce sa facem?Asta-i viata.

Sa fii sanatoasa si fericita,tu si familia ta!

[size=24]Iuliana,ai avut mult de lucru,la Caracal,dar,ce sa faci?Trebuie;mama ta,nu mai poate.Totusi,bine ca ai reusit,sa termini.[/size]

Si tu pune-ti picioarele in apa cu sare!Poate te ajuta.

[size=24]Doina Varga,mai rarut,ca-i mai dragut? Very Happy [/size]

Ma bucura performantelwe voaste,in concursurile sportive.Imi place,ca intotdeauna,ceea ce faceti,faceti impreuna.

[size=24]Alina,bine ai venit!Sint sigura,ca a fost frumos,chiar daca a plouat.La tara,e un "gust" aparte,nu ca la oras(mai ales capitala).[/size]



Va pup(virtual),cu mult drag si sa aveti o seara frumoasa!Mai ploua?

V-am spus ca am o vecina din Slovacia.Alaltaieri,a plecat in Slovacia.Simbata(cu o zi,inainte) a fost anuntata ca mama ei e f.,f.bolnava.Chiar,a venit,la ea,preotul.

Dar,n-a apucat s-o vada.A murit,cind vecina mea,era in aeroport.Viata e cruda,uneori.



Si acum,sa ne-nveselim,putin,cu Fufu.

In pozele,pe care le pun,acum,a dormit(ziua),la noi,fara pijama,sa nu se trezeasca.Nora mea l-a culcat,pe o saltea,in camera de musafiri,sa fie aproape de noi,sa nu se sperie,cind se trezeste.La mine,camera de musafiri,camera de zi si sufrageria,e in forma de L,si nu au usi,intre ele.

Cu ocazia asta,veti vedea si canapelele mele,"reparate".

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Ohuwb6



La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2n0vofb



Aici,e nora mea,cu el.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Ne9t6v



Cu cele doua bunici.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 119ym4x



Bind ceai,cu paharul.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2qwzwuc



Cu mama lui,in avion.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Wwck90



Si,nu puteam,sa nu vi-l arat,pe olita.De obicei,nu vrea sa mearga,pe olita,in baie.Numai,in camera,inconjurat de lume.Asa se simte bine.Nu stiu,de ce.Poza e facuta la cuscra mea.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2vtpi8p
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Mier Mai 28, 2014 6:39 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 23sdl69

'Neata buna gasca gustoasa !!!

La noi este innorat si picura marunt ...asa ca nu am nici un chef ! Vremea asta ma rascoleste si parca am venit de la coasa  Exclamation Vreau sa se faca o data timp frumos  Exclamation 
Doamne cand vad ce prapad fac apele astea multe, mai ales in jud Dambovita, cum au aratat la TV, ma apuca plinsul, de bietii oameni !Au pierdut tot ce au avut.....Of, of Doamne  Exclamation 
Va rog sa ma credeti ca nu am dispozitia necesara sa va iau pe fiecare in parte....asa ca am sa va las o cafeluta fierbinte :

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Qqv3pd

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Nlq3y1
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Mier Mai 28, 2014 7:49 am

Buna dimineata fete si baieti
Sidy, Sidy! Unde-ai fost? Ti-am simtit lipsa! Of, despre dispozitie...ce sa zic! E o boala generala, dar ce sa facem, trebuie sa ne impunem sa trecem mai departe. Treaba asta cu inundatiile ma termina si pe mine de tot. Dar daca stam stramb si gandim drept, tot oamenii sunt de vina. Sunt zeci de ani de cand se intampla si cam in aceleasi locuri, si nimeni nu a luat nici o masura (diguri, inaltari de maluri etc) Toti fura si se bat cu caramida-n piept ca fac si dreg, dar nu se vede nimic. Asta daca ne referim la autoritatile locale. Dar sa nu-i uitam nici pe satenii care stau la carciuma si se uita cum armata si jandarmii le umplu sacii cu nisip sau le scot apa din case cu pompele.
Iuliana, hai sa incercam metoda propusa de Cami, cu apa cu sare la picioare, poate ni se dezumfla. Eu una, nu mai pot. Ma uitam si aseara si ma speriam in ce hal pot arata picioarele mele! Butuci, piloni de pod! Brrr!
Gabi si Mone, va pup si va imbratisez si va doresc un drum bun, fara prea multa oboseala. Stiu ca e lung, dar sa treaca usor!
Cami, diseara o sa incerc metoda cu apa cu sare, ca nu se mai poate! Nu ma mir ca Fufu este atat de frumos. La cum arata parintii lui, nu putea sa fie altfel. Baiatul tau e super frumos, dar si noraaaa! Superba, superba! Sunteti o familie grozava!
Mari, azi se deschide Bookfest, la Romexpo. Te duci? Ce mai face motanelul? Nu mi-ai mai spus.
Fete si baieti, am raspuns numai celor care au postat ieri, dupa mine. Dar ma gandesc la voi toti si toate. Va doresc o zi cat mai buna, sanatate maxcima si aveti grija de voi. Ma duc sa beau cafeaua lasata de Sidy! Pupici.
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mier Mai 28, 2014 8:20 am

Buna dimineata tuturor-Dumnezeu sa ne dea sanatate si binefacere tuturor -iubire si recunostinta Like a Star @ heaven Embarassed I love you 
Avem si clipe mai bune si mai putin bune ,ne da peste cap si schimbarea asta brusca de vreme...ce sa mai zici ca numai ieri la un coleg de-al nostru draga Sidy i-adat un fulger de i-au ars toate aparatele  electronice din casa Shocked Rolling Eyes -Doamne fereste -si la noi ieri de dimineata a fulgerat chiar aproape de tot unde e apartamentul meu Shocked What a Face -asa ca aveti grija cind mai vin bizdiganii de astea sa scoateti tot ce se poate de prin prize chiar inainte de a pleca la serviciu Rolling Eyes Twisted Evil 
Fufu e atit de scump ca-i sta bine si cind e miriit-iar mamasi tatal sau sunt minunati-asa ca draga mea Cami sa fiti sanatosi si sa va bucurati de tot ce v-a daruit Dumnezeu.
Nasa si nasul gabita si Mone sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti cu bine in tara vineri sdi o sa va sun pe tel.de vodafone daca mai e valabil.
Doinita eu am un organism super dependent meteo asa ca sa mai stea pina fac eu sarea Razz -incerc sa-mi revin de la sine deocamdata.
Va las o cafeluta si NU UITATI!-miine este INALTAREA si ziua EROILOR NEAMULUI Embarassed I love you 
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 D5f2945e-231f-43d7-b8e5-cb40d4cee9e4
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Mier Mai 28, 2014 8:31 am

Chiar m-am enervat!!!!
Am scris un mesaj lung, lung. Am vrut sa-l postez si m-am lovit de Doina. L-am modificat si cand sa-l postez iar, m-am lovit de Iuliana si l-am pierdut. Nu mai am putere sa scriu altul.
Va pupic si va doresc o zi buna!!!! Eu deja mi-am stricat-o!
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Mier Mai 28, 2014 9:32 am

si acum te lovesti de mine Mari.

telefonul e valabil, adica ambele vodafon
va sarutam cu mult dor
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Mier Mai 28, 2014 8:56 pm

Seara buna dragi gustosi!
Nu am reusit inca sa va citesc,acum am sosit acasa de la mama dupa ce toata ziua am tot trabaluit.
Maine este sarbatoare.................Inaltarea!
Ma duc sa imi fac un dus si sa ma bag in pat ca sunt obosita.
La voi sunt tantari ca la noi sunt tare multi.
Va pup si va doresc o seara buna!
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Joi Mai 29, 2014 6:15 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Vxgjtt

Înălţarea Domnului sau Ispasul, cum mai este numită în popor, se sărbătoreşte, în fiecare an, la 40 de zile de la Paşte, de fiecare dată joia, şi reprezintă ultimul eveniment din viaţa pământească a lui Iisus Hristos, ziua fiind totodată sărbătoarea Eroilor în Biserica Ortodoxă Română.
Mântuitorul Iisus Hristos, după Înviere, s-a arătat ucenicilor, timp de 40 de zile, după care, în prezenţa lor, s-a înălţat la cer. În acel moment Hristos şi-a profeţit revenirea şi i-a încredinţat pe apostoli că îl va trimite pe Duhul Sfânt.
Locul de pe care Mântuitorul Hristos s-a înălţat la cer este situat la Ierusalim pe Muntele Măslinilor.
Tradiţia spune că Ispas, un cioban, ascuns pe după pietre, a urmărit evenimentul, tăcut şi uimit, şi mai apoi a povestit alor săi cele întâmplate.
De Ispas, oamenii îşi pun la brâu frunze de nuc pentru că se crede că şi Iisus ar fi avut când s-a înălţat la ceruri şi se bat cu leuştean ca să fie feriţi de rele şi de boli.
La fel şi vitele sunt bătute cu leuştean, ca să se îngraşe, să fie sănătoase şi ferite de vrăjitorii. De asemenea, la Înălţare, se taie păr din vârful cozilor de la vite şi se îngroapă într-un furnicar, cu urarea: "Să dea Dumnezeu să fie atâţia miei şi viţei câte furnici sunt în acest furnicar!".
Tot în această zi se sfinţesc plantele de leac - leuşteanul, paltinul, alunul. Se crede că cine moare de Ispas ajunge în Rai.
Se fac pomeni pentru morţi, împărţindu-se mai ales pâine caldă, brânză, ceapă verde şi rachiu. Sunt marcate vitele şi se taie mieii. Este ultima zi în care se mai pot roşi ouă. Oamenii se salută în această zi cu formulele "Hristos s-a înălţat!" şi "Adevarat s-a înălţat!".
Tradiţia spune că femeile nu au voie să împrumute sare şi nici să dea foc din casă, penntru că altfel toată casa va vui, iar vacile nu vor mai da lapte pentru smântănă,

In data de 4 mai 1920, pentru prima data, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a hotarat ca sarbatoarea Inaltarea Domnului sa fie numita, in acelasi timp, "Ziua Eroilor", adica sarbatoare nationala bisericeasca. Aceeasi hotarare a fost actualizata in anii 1999 si 2001.
In ziua de Inaltare, in fiecare biserica, dupa Sfanta Liturghie, sunt pomeniti "eroii, ostasii si luptatorii romani din toate timpurile si din toate locurile, care s-au jertfit pe campurile de lupta, in lagare si in inchisori, pentru apararea patriei si a credintei ortodoxe stramosesti, pentru intregirea neamului si pentru libertatea si demnitatea poporului roman".
Incepand cu 1990, conducerea Ministerului Apararii Nationale a declansat o ampla actiune reparatorie de reintroducere in armata a valoroaselor traditii militare romanesti. Tot din acest an, Ziua Eroilor nu s-a mai sarbatorit la 9 mai, ci de Ziua Inaltarii Domnului.
In semn de vesnica cinstire, in anul 1923, conducerea statului roman a decis ca simbolul sacrificiului celor multi, cazuti pentru reintregirea patriei, sa fie evocat de osemintele unuia dintre ostasii anonimi de la Marasesti, Marasti, Oituz, Tg.-Ocna, Jiu, Prahova, Bucuresti, Dobrogea, Ardeal si Basarabia. Deshumarea si ridicarea acestor ramasite pamantesti a fost urmata de asezarea lor in zece sicrie de stejar, captusite cu tabla de zinc si depuse in Biserica "Adormirea Maicii Domnului" de la Marasesti, in ziua de 13 mai 1923.
Alegerea sicriului cu osemintele Ostasului Necunoscut a apartinut elevului Amilcar C. Sandulescu (de la Liceul Militar "Dimitrie A. Sturdza", premiant si orfan de razboi) care, in fata celui de-al patrulea sicriu, a ingenuncheat si a rostit cuvintele legendare: "Acesta este tatal meu". Dupa desemnarea Eroului Necunoscut, celelalte noua sicrie au fost duse, la loc de aleasa cinstire, in Cimitirul Eroilor din Marasesti si ingropate cu onoruri militare in ziua de 14 mai 1923.
A doua zi, sicriul cu Eroul Necunoscut, impodobit cu panza tricolora, a fost purtat pe brate de catre o garda de ofiteri, cavaleri ai ordinului militar "Mihai Viteazul" si depus pe vagonul-platforma al unui tren special, cu destinatia Bucuresti, unde a ajuns in aceeasi zi, la orele dupa-amiezii. In Gara de Nord era asteptat de oficiali ai statului si personalitati politice si militare, iar Regele Ferdinand, imbracat in uniforma de general a Regimentului de Escorta Regala, a trecut in revista compania de onoare. Apoi sicriul a fost depus pe un catafalc drapat cu steagul si insemnele Romaniei, iar dupa oficierea serviciului religios si onorurile militare, a fost asezat pe un afet de tun, tras de opt cai si transportat astfel in cadrul unui lung cortegiu pana la Biserica "Mihai Voda". Aici, sicriul a ramas pe toata durata zilei de 16 mai, pentru ca publicul bucurestean sa poata veni in pelerinaj.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 14l93k

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 20kq25f
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Joi Mai 29, 2014 6:55 am

[b]HRISTOS S-A ÎNĂLȚAT![/b]
Multumesc Sidy pentru că ne spui mereu povestea sărbătorii!
Sărbătoarea de azi este coroana sărbătorilor Domnului. Dacă Naşterea lui Hristos este începutul şi rădăcina, sărbătoarea de astăzi este sfârşitul şi culmea.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 F5ksk


Vă poftesc la cafeluță!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 P309d

mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Joi Mai 29, 2014 7:52 am

Buna dimineata lume gustoasa!
Adevarat s-a-naltat, Mari, Sidy. Dintre zeci de planse, va salut si eu si va doresc o zi cat mai frumoasa.
Drum bun si BUN VENIT, Gabi si Mone!
Ma duc sa iau si eu o gura de cafea de la Mari si inapoi la munca, mi-au ramas si de ieri planse de printat!
Pupici tuturor.
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Joi Mai 29, 2014 9:55 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Images-10
Buna dimineata,o zi mare in care sarbatorim cele 2 evenimente-Sidy a spus suficient despre semnificatia lor-Fie ca Inaltarea Domnului si ziua de azi sa va aduca sanatate si bucurii tuturor orinde va aflati Embarassed I love you Like a Star @ heaven 
CRISTOS S-A INALTAT Like a Star @ heaven 
SLAVA EROILOR NEAMULUI Like a Star @ heaven Exclamation I love you 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Joi Mai 29, 2014 9:59 am

Mary,sper ca ti-a trecut lovitura de ieri Rolling Eyes Smile -cred ca m-ai injurat Razz -eu am reusit sa imi harcui 2 degete cu ubun cutit zepter care taie ca briciul chiar ieri dar duoa lovitura ta Razz -Doinita g te pup iubita ,spor la munca Embarassed 
Nasilor sa v-ajute BUNUL DUMNEZEU SA VENITI CU BINE IN TARA Embarassed 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Joi Mai 29, 2014 11:04 am

Hristos s-a inaltat!
[img]La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2zghppi[/img]

[img]La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 J9ooee[/img]
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  anena Joi Mai 29, 2014 11:18 am

Buna dimineata si  Hristos S-a Inaltat !!
Mi-am facut o cafeluta si ma gindeam ...oare ce mai fac gustoasele mel dragi? Si iata-ma-s...
Pe masura ce se apropie venirea voastra sunt tot mai nerabdatoare si imi e din ce in ce mai dor de voi, toate.
Stiti, pentru mine, intilnirile noastre din fiecare an , sunt ca o gura de aer proaspat pentru un plamin bolnav.
Si pentru ca se nimereste ca ziua de 19 iulie sa fie ziua aniversari a 10 ani de casnicie , impreuna cu Adrian, va fi si mai bine si mai frumos sa va am linga mine.

Sidonia, esti ca un ceas, corect, perfect, cu toate angrenajele in armonie.Eu asa te simt. Se vede ca ai avut o viata cazona...asta e mare lucru. Te face sa ai o existenta bine organizata si sa nu irosesti timpul aiurea. Eu te iubesc penntru ce esti tu ca OM, in primul rind. Imi e dor de tine si de Vali, de energia voastra si de vitalitatea voastra. mai e putin si ne vedem...Salutari lui mami tau si pupici celor de dincolo de granite.

Mari, nu te supara mai mult decit merita. Pentru atita lucru,nu lasa sa iti strice nimic ziua. Chiar nu merita. Sa nu pierzi alte lucruri importante in viata.

Medi, tu esti o harnicuta si faptul ca trebuie sa ia grija si de parintii tai, te solicita mai mult.Sa ai grija de tine, pentru    ca  esti o piesa importanta in familia voastra. Cum se mai simte George? pupici micutului Raducu...e din ce in ce mai frumusel.

Doina draga, tu nu te mai opresti cu munca? Nici acum nu a venit decizia ta de pensionare? ce se intimpla in Bucurestiul ala al vostru? Doamne da greu mai merg lucrurile.

Gabi si Mone,va doresc zbor linistit si drum bun si usor. Sa va aduca Dumnezeu in pace  , acasa.

Iuliana , olteanca mea draga, tu esti tot o treaba. Atita energie , asa cum ziceam si la Sidonia...se vede viata organizata , pusa la punct, far a irosi timpul aiurea. Te astept cu mare dor si drag, ca pe toate de altfel.

Geta, pe unde esti? Nu ai venit la cafeluta? Ce frumusel creste bebele vostru...Doamne tine-i sanatosi pe toti copilasii din lume.

Silvioara e ocupata cu minunea cea mica. Sa va traiasca si sa fie sanatoasa.

Si in final , dar nu cea din urma, drag mea Alina. sper ca la tine totul este ok cu slujba. Si ca poti veni la Alba iulia toate cele trei zile.

Astazi la ora 14 merg la o ceremonie de absolvire a liceului , la fiica prietenie mele, Daniela. Mai nou vad ca e la moda s a iti inviti prietenii , rudele si la maturitate, nu doar la terminarea facultatii. Asta e un lucru bun, ca, tinarul/tinara , sa stie ca are in jurul ei oameni dragi.
noi suntem mai bine.Andreuta are o perioada buna, Doamne fii laudat. Adrian, la munca, cu drag si spor. Ai meiparinti sunt bine si ei iar cei din Danemarca, de abia asteapta sa vina in tara si s ane bucuram impreubna unii d elatii.V-am zis ca vor fi si ei si tara la intilneala noastra. Si vor veni cu noi peste tot. De abia  asteapta sa va cunoasca pe toti.
Dragelor, va doresc o zi binecuvintata de Dumnezeu, pt voi si toti cei dragi voua.
Ultima mea poza cu o minune de catelus , la ziua nasului nostru de cununie, duminica trecuta.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 52hswh
anena
anena

Mesaje : 564
Data de inscriere : 14/09/2010
Varsta : 65
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Joi Mai 29, 2014 11:28 am

Buna dimineata,Hristos s-a inaltat si D-zeu sa odihneasca in pace,pe toti cei care si-au jertfit viata,pt.tara lor!
Nu stiam povestea,Sidy.Mi s-a facut "pielea de gaina",cind am citit despre baiatul acela,orfan.
Multumim Sidy,pt.informatii!
Se vede,ca de Ispas,vremea,nu e prea frumoasa,in Romania.Aici,incep caldurile.Azi,sint anuntate in jur de 30 de grade.Acum,sint 24.
Nu stiu de ce,in ultimul mesaj(si in altele,am observat;numai ale mele),dupa ce am scris linkul filmului,tot ceea ce am scris,era aiurea(scrie "size".....).Si la voi,se vede(mesajul meu),asa?
Multumesc,pt.aprecierile pt.Fufu si parintii lui.Sa le dea D-zeu sanatate,sa se bucure unii de ceilalti.
Fufu,s-a obisnuit f.bine,cu noi,dar,trebuie sa fie mama lui,prin apropiere.
Acum doua zile,m-a "indopat" cu biscuiti.Noroc ca erau sarati.Imi dadea cite un biscuit,nu astepta sa-l inghit si-mi baga altul,in gura.Dar,dupa ce am mincat vreo 3 biscuiti,am rupt biscuitii,in bucatele.Asa ca,imi dadea o bucatica,nu un biscuit,intreg.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2db9f6t

Aseara,am mai pus niste poze,cu Fufu,pe facebook.Le pun si aici,nu toata lumea are cont pe fb.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 1zyv7zs

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Vo6ept

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2e2fll5

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 35nanuc


Va imbratisez si sa aveti o zi,de sarbatoare,cu multa odihna si buna dispozitie!


Anena,pe mine m-ai uitat?
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  silvi0ara Joi Mai 29, 2014 1:04 pm

Histos s-a inaltat!
Cami,ce mare s-a facut Fufu,si ce frumos este.Cred ca esti tare fericita cu el langa tine.
Sidy,mereu ne ti la curent cu semnificatia sarbatorilor.
Medi,am auzit si eu ca sunt multi tantari.Imi sune sotul ca de la 8 sera nu mai poate sta in curte.
Doina,servici usor.Aici este liber,toata lumea sta acasa.
Anena,esti o scumpa.Sanatate familiei tale frumoase.
Mari,copiaza textul inaine,apoi nu o sa-l mai pierzi.Te pup.
Gabi,Mone,sa aveti o calatorie usoara si sa ajungeti cu bine.Va pup.
Iuliana,tot o treaba esti.sanatate si tie.
Geta,tu ce mai faci?
Alina,si tu tot cu munca?
Eu mai am de stat o saptamana si apoi vin acasa.
Nepotica cerste vazand cu ochii,este cumintica foc,nu plange decat daca ii este foame sau vrea schimbata,Laura are noroc din punctul asta de vedere.
Tuturor va doresc o zi cat mai buna si frumoasa.
Pup toata gasca. Very Happy 
silvi0ara
silvi0ara

Mesaje : 402
Data de inscriere : 15/09/2010
Varsta : 66

http://silvia-gusturisiarome.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Joi Mai 29, 2014 1:41 pm

Multumim pentru urarile de drum bun
DOAMNE AJUTA
Cami , Fife e o minunatie sa Ii AJUTE Dumnezeu si lui si voua familiei.
Va sarutam
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Joi Mai 29, 2014 3:46 pm

Buna ziua,

Gabi si Mone sa calatoriti bine si sa ajungeti sanatosi Smile

Anena iti multumesc pentru urari si va doresc doar bine tie si familiei tale Smile

Sidonia si Iuliana azi este si sarbatoare pentru voi,am mare respect pentru haina militara,va pup Smile

Sivioara eu ma lupt cu kg. merg la sala regim etc. nu vreau sa fac complicatii ,e foarte greu dar eu sunt ambitioasa,nu-mi place caldura asta :)te pup si pe scumpa mica Smile

Nasa Mimi unde esti draga mea cu scumpa mica ??pup Smile

Camelia ,ce fericita esti si Fares e tare vesel si scump :)o sa ma uit la "portretul unei doamne" te pup Smile

Doina ai grija de tine si te pup Smile

Alina pe unde umbli,vin la tine la o socata,ahahaha pup:)

Va imbratisez pe toate si o zi buna Smile

Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Vin Mai 30, 2014 6:24 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 2dtouo7

Maine dimineata am sa pot sa va salut altfel ! Boss-ul nostru MONE va fi in tara si se transforma salutul nostru....! De abia astept ca la Alba Iulia sa fim iar toate imbracate in rochiile de la el si sa formam..."Haremul"  Exclamation Exclamation Exclamation 
Doamne ajuta-va sa ajungeti cu bine , dragii mei  Exclamation 
Haideti sa va arat o poza draguta :

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Sm56v6

Este o poza facuta de la mine de pe balcon pe un acoperis al unei magazii de lemne de linga garajul nostru....Asa -i ca sunt scumpe si dragalase pisicutele  Question De fapt au fost...
Isi facusera un locsor ,al lor , in acoperisul magaziei si asta tare l-a suparat pe stapinul magaziei ca cica ii face mizerie  Exclamation Dar pisicile nu stau unde este murdar, la ele doar un loc curat vei gasi.Ei...idiotul asta de vecin, cu care nu am acut pina acum nici o problema, de cand stam in curtea asta , a chemat pe cineva sa ia pisicutele de acolo si sa puna tzigla la loc.Noi nu eram acasa cand s-a intimplat, dar spre seara si a doua zi mama puilor era pe acoperis si mieuna dupa pui, ii cauta.Normal ca am intrebat ce s-a intimplat cu pisoi si el a zis ca au fugit ! Pai cum, mama lu'proces-verbal sa fuga cans ei erau mici si nu au coborit niciodata de pe acoperis  Question Daca era asa, erau impreuna cu mama lor, nu ii mai cauta....Cum sa nu fiu furioasa ? Ca nici nu mai vreau sa-i cad pe cretinii astia ca oameni nu ii pot numi ! Cu ce i-o fi deranjat chiar asa de tare pisoiasii astia ??? Mai ales ca mama, primea de mancare si de la ei.....
Asa ca acum sunt tare necajita  Exclamation 
Ieri am fost la un targ de bunuri de consum , aici la noi si mi-am luat o pereche de sandalute, ce culoare credeti  Question Bineinteles ROSII :

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Dp8txl

Sunt din piele si sunt atat de usoareeee.....
Hai ca v-am inebunit de cap cu cat am scris si tot nu am apucat sa va iau pe rind pe fiecare ! Dar urmeaza.....
Uite las cafeluta ca vine Doinita G obosita de atata lucru, biata de ea, si nu are cafeluta proaspata !

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 213kj0m

De abia astept sa ne spui draga Doina ca a sosit decizia de pensionare si ca esti acasa ! Inainte de a se intimpla necazul tau, stiu ca trebuia sa te internezi la spital....cum mai esti cu treaba aia ? Sanatate maxima sa-ri dea DD  Exclamation 
Va imbratisez si va tzuc cu drag, pe toate si pe toti !
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 3 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 43 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 23 ... 43  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum