Forumul Blogurilor Culinare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Flags_1
Ultimele subiecte
» vesti triste
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptySam Feb 09, 2019 6:12 pm Scris de Geta

» POEZII SI POETI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptySam Feb 03, 2018 8:53 pm Scris de Geta

» Sa ne amuzam
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptySam Dec 09, 2017 4:32 pm Scris de Geta

» GLUME, BANCURI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMier Dec 06, 2017 3:42 pm Scris de Geta

» cutiuta cu pozele mele
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyVin Noi 03, 2017 6:51 pm Scris de Geta

»  La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyVin Noi 03, 2017 3:20 pm Scris de Geta

» CUGETARI......
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyVin Oct 06, 2017 10:24 pm Scris de Geta

» La multi ani "Fete si baieti in bucatarie " !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyDum Dec 25, 2016 6:35 pm Scris de Geta

» curiozitati
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyJoi Sept 29, 2016 6:09 pm Scris de Geta

» Ce muzica ascultam
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMier Iul 13, 2016 8:29 pm Scris de Geta

» Ce citim ...
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMar Iul 12, 2016 9:14 pm Scris de Geta

» Lulu - La multi ani !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyVin Mai 13, 2016 2:40 pm Scris de Geta

» Rugaciune pentru omenire
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyDum Apr 24, 2016 5:50 pm Scris de Geta

» La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyDum Apr 17, 2016 3:51 pm Scris de Geta

» La multi ani Diana!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» La multi ani Doina Ghidu!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» Paste fericit!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptySam Mar 26, 2016 10:58 pm Scris de Geta

» Gabi -La multi ani !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyVin Mar 18, 2016 10:55 pm Scris de Geta

» ARTA SI ARTISTI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyDum Feb 14, 2016 10:41 pm Scris de Geta

» Colinde, colinde...
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMar Dec 22, 2015 2:01 pm Scris de Geta

» La multi ani Delia
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyDum Dec 06, 2015 3:46 pm Scris de martagabriela

» La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyVin Noi 20, 2015 8:15 am Scris de iuli

» Donare de sange
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMar Noi 03, 2015 11:04 am Scris de Doina Ghidu

» LA MULTI ANI DOINITA VARGA!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyLun Oct 05, 2015 11:07 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Nico- 15 septembrie
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMier Sept 16, 2015 6:03 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Daniela- 9 sept
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMier Sept 09, 2015 6:13 pm Scris de Daniela

» Noi si nepotii
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyDum Sept 06, 2015 7:41 am Scris de Sidy

» CASATORIE aniversari
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyMier Sept 02, 2015 11:02 pm Scris de martagabriela

» LA MULTI ANI ,MONE-OOOOOOOOKKKKKKKKKEEEEEEYYYYYYYYYY
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyJoi Aug 27, 2015 7:15 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Anena !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 EmptyVin Aug 14, 2015 10:57 pm Scris de maria mihalache

Aprilie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Calendar Calendar

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ImageShack
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


La o altfel de cafea 2

+20
Carmenm
Admin
stoi_mimi
maria elena
delia
iuliana_28
Munteanu Eugenia Doina
Doinavar
anena
Lulu
silvi0ara
husni
mari
Sidy
maria mihalache
diana
Geta
Doina Ghidu
martagabriela
alina 42
24 participanți

Pagina 6 din 43 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 24 ... 43  Urmatorul

In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Joi Iun 05, 2014 1:16 pm

[color=#990000]Bună dimineața, mai pe la prânz!/color]
Bună cafeluța Iulianei chiar și acum!
Cred că și eu trebuie sa ajung sâmbătă la mama, după ce mă intâlnesc cu foștii mei colegi de serviciu, să văd ce bunătăți a pregătit.Să-i dea DD sănătate și să mai pregătească mulți ani de acum încolo!
Hai că în loc să termin mesajul ăsta am vorbit cu Iuliana la telefon aproape o oră și acum mi s-a făcut tare foame.
Vă pupic! Mă duc să-mi iau o pâine, că nici d-aia n-am. Și afară plouă, plouă!

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 24fd
Camy scumpa să știi că acum am dinți și pot să mușc! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy 
O să intru puțin la vecina mea Jeny că are tei sub geamul de la bucătărie și miroase așa frumos la ea in casă. Cu ocazia asta îmi ud și florile.
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doinavar Joi Iun 05, 2014 2:04 pm

Ai dreptate, Cami! Unde credeti ca m-a scos Nicu aseara?  Very Happy  La un meci de fotbal! Acum imi este dator, sa vina cu mine la balet.  Very Happy Very Happy Very Happy 
Glumesc, nu mergem noi la balet, dar la meci a fost fain de tot. Am plecat victoriosi acasa, Poli a castigat!
Azi au pus imagini de la meci, pe site, si ne-au prins si pe noi in tribuna. Am stat in tribuna "adversarilor", tot o echipa din Timisoara, Ripensia. Noi tineam cu Poli, ei cu Ripensia si erau mai multi. Fiecare ne-am sustinut echipa preferata si la sfarsitul meciului ne-am despartit prieteni, cei mai buni au invins si aia am fost noi!  Very Happy 
Am gasit pe site-ul lui Poli si o poza cu noi in tribuna. Nicu ne-a incercuit ca sa vedeti unde suntem si noi.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Ou45n5
Doinavar
Doinavar

Mesaje : 176
Data de inscriere : 27/08/2011
Varsta : 67

http://nicuvar.wordpress.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Joi Iun 05, 2014 3:44 pm

Buna ziua,

Ce ma bucur ca v-am vazut Nicu si Doina,cred ca am mai spus ca firma unde am lucrat eu se numea VIOLA de la Poli ,ador fotbalistii din orasul nostru atat de frumos,va pup Smile

Diana ,daca mergeti in Onesti saluat-l din partea mea,ii doresc sanatate lui tataie si drum bun.
Cat despre piste ce sa spun cat au fost pedelistii la putere au pus gazon ,palmieri,panselute si alte marafeturi apoi nu le au udat si s-au uscat,vai si amar,acum penelistii ne-au scos doi mesteceni din fata blocului ca sa faca staie de biciclete dar piste nu avem,au betonat peste gazon si am ramas cu betonul niste idioti toti daor sa fure ca si cu retetele false ,vai noua Sad Te pup Smile

Doina draga mea ,sgur pisicile iti aduc pautina liniste eu am cheia de la vecini si cand calatoresc am grija de doi pisoi ,foarte afectuosi,puuup Smile

CAMELIA TE ROG PUNE UN FILM ROMANTIC DACA STII ,TE PUUUUUUUUUP CU DRAG Smile

Iuliana draguta mea vesela sper ca esti bine puuup Smile

Nasa Mimi unde esti draguta cu glumele tale si cu Melissa ??va pup Smile

Sidonia ce bine iti sta cu rosu,sper ca esti mai bine si poti sa te odihnesti sa mergeti la albinute,va puuup Smile

Mari imi pare rau pt. Leontina dar asta e viata,sper ca ti ai terminat lucrarea la stomatolog,Smile

M.M. ce dulce e Raducu si ce frumos e imbracat se vede cat de iubit este,fiti fericiti alaturi de el ,puup )

Mone si Gabi sper ca sunteti bine si va simtiti ok acasa la Bacau,va puuup Smile

Lulu cred ca e in Franta le face doar bunatati la copii,mi e asa dor de ea:)

Silvioara draga ce face nepotica cand vin acasa?

Fetelor va doresc o zi frumoasa,Doamne maine iar e vineri Smile


Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Vin Iun 06, 2014 6:31 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 34gka41

Neata buna gasca gustoasa  Exclamation 

Vin cu cafeluta proaspata si fierbinte :

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 34zip21

Am fost ieri la albinute si la padurea de tei....trist dar cred ca mai dureaza vreo 10 zile- doua saptamani pina sa infloreasca teiul , in padure  Exclamation In oras...si la noi este inflorit,dar acolo....mai dureaza.
Asa ca trebuie sa le dam ceai de plante cu Apiinvert, sa nu moara de foame, mai ales ca au mult puiet.
Dar macar am facut putina plaja ieri...era soare si batea vantul, asa ca era numai bine pentru mine, care inca nu m-a prea vazut soarele anul acesta....
Am o rugaminte la voi fetelor. Intrati va rog frumos si aici :

https://bloguri-culinare.forumgratuit.ro/t172p90-2014un-an-cu-sot-numai-bun-de-intilnirifac-strigare-de-intilneala-laalba-iulia#21135

si spuneti-va parerea Exclamation Cum vreti sa facem  Question 
Va imbratisez si va tzuc  Exclamation 

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 2ce6pp4
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Vin Iun 06, 2014 7:54 am

Buna dimineata
Va doresc tuturor un weekend cat mai frumos, cu odihna, sanatate si ce va mai doriti voi. Pacat ca se anunta cam ploios!
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Vin Iun 06, 2014 8:54 am

Pup gustos toate gustoasele si toti gustosii!
Am venit sa va salut si sa va doresc o zi minunata!
Maine sunt Mosii de vara si sunt pe la bucatarie cu pregatirile.
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Vin Iun 06, 2014 10:01 am

Spor la treaba Medi
In Bacau e cam frig si din cind in cind mai vedem soarele,sintem in faza de acomodare inca
va sarutam
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Vin Iun 06, 2014 11:19 am

Acum se face de prânz și eu nu v-am spus încă„ Bună dimineața!
Gaby vă doresc să vă acomodati repede și bine! Very Happy  Very Happy  Very Happy  Very Happy 
Camy uneori nu văd nici eu pozele pe care le pun decât când intru mai târziu.
Un weekend plăcut tuturor!
Mai vrea cineva cafea?
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Nbnx
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Sam Iun 07, 2014 2:12 pm

La un moment dat, Bula ajunge intr-o mare criza de bani. Se gandi sa mearga la vecinul lui , Itic si sa-i ceara 2 lei, ca imprumut pana la primavara.
Itic il asculta atent, apoi ii zise:
-Bine, iti dau 2 lei imprumut pana la primavara, dar imi lasi toporul
ca zalog, iar la primavara imi dai 4 lei inapoi, altfel nu ne invoim. E bine?
Mai de voie, mai de nevoie, intr-un final Bula se invoi. Lasa toporul ca zalog, lua banii si dadu sa plece.
Insa Itic il striga:
-Bai Bula!Ia fii atent la mine, la ce m-am gandit. La primavara stiu ca o sa-ti fie greu sa-mi dai inapoi cei 4 lei, ca iarna e lunga si grea, asa ca stii ce? Ia da-mi tu acum 2 lei inapoi, si la primavara iti mai raman de dat doar 2 lei, ce zici, o sa-ti fie mai usor?
Bula se gandi putin si recunoscu, in sinea lui, ca Itic are dreptate si ca uite, e un vecin adevarat, asa ca se invoi, ii dete inapoi cei 2 lei si pleca acasa ceva mai usurat.
Insa pe drum tot calcula:
-Hmmm! Bani nu am, topor nu am, insa m-am ales cu o datorie de 2 lei, si totusi nu a fost nimic in neregula...!


PS: azi, Itic si-a schimbat numele si acum se numeste FMI!

sa le multumim tovarasilor guvernanti (in frunte cu  basescu) care ne-au indatorat pana si pe nepotii nostri ,vai noua Sad

Buna ziua dragele mele,la noi e foarte cald si asta imi da o stare de disconfort si sunt tare nerabdatoare sa vad ce face Simona Halep de care sunt asa mandra  HAI SIMONA!!!!!,va imbratisez pe toate si toti si va doresc un sfarsit de saptamana frumos va pupa si Alexutul,ahahahhaa si va arata dintisorii lui de care e atat de mandru Smile))

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Photo_48

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 1780673_767176006635880_398481896801276424_n
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Sam Iun 07, 2014 10:14 pm

cu scuzele de rigoare guvernul este PSD fost USL
fara suparare te rog Geta
sa aveti o duminica frumoasa
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Sam Iun 07, 2014 11:34 pm

martagabriela a scris:cu scuzele de rigoare guvernul este PSD fost USL
fara suparare te rog Geta
sa aveti o duminica frumoasa

E adevarat Gabi dar nu ponta s-a indatorat la FMI ci basescu (boc) si tot el a spus ca nu este nevoie de nici un un imprumut si apoi a taiat salariile si pensiile sa aiba udrea ce sa cheltuie aiurea si fara rost (terenuri in panta,piscine la tara,parcuri in paduri,gondole unde nu trebuia si acum ruginesc si multe alte tampenii )candva se vor da in vileag toate nedreptaile facute pe spatele si sanatatea romanilor ,tot fara suparare Gabi ca doar romanii stiu iar noi timisorenii ne-am mirat de ce sunt plantati palmieri din metru in metru si panselute gazon puse aiurea si neudate in loc sa renoveze spitalul judetean care e jalnic sau vreo scoala bine a scris si Diana de pistele pt.biciclete din orasul ei facuta aiurea ,vai si amar :(pe vremea de trista amintire a ciumei portocalii vai ce prapad au facut , la alegerile astea doar in Ardeal portocalii au castigat si cred ca doar intr-un judet  in rest lumea a votat cu psd si udmr pana si la noi s-a fortat mana alegatorilor care este un oras liberal dar nu mai vor sa auda de tot ce s-a intamplat :(nu stiu ce face ponta bine sau rau dar oricum medicamentele mele s-au ieftinit,zaharul ,uleiul,faina ,painea, fructele si legumele ma refer la orasul meu. Va pup Gabi si pe Mone si sa va simtiti bine Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Dum Iun 08, 2014 6:26 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 2s8mccn

Rusaliile sau Cincizecimea

Rusaliile sau Cincizecimea sunt una dintre cele mai mari sarbatori ale crestinatatii. Se considera ca acest moment simbolizeaza inceputul crestinatatii. Conform Scripturii in aceasta zi Duhul sfant s-a coborat asupra apostolilor dandu-le darurile necesare pentru propovaduirea Evangheliei. Crestinii considera Rusaliile ca fiind ziua de nastere a Bisericii crestine.

Obiceiuri si traditii de Rusalii

In mitologia si folclorul romanesc, Rusaliile sunt numite si Dansele, Ielele, Paraidele, Sfintele, Soimanele sau Zanele.
Ielele sunt un fel de zane cu puteri magice care se spune ca s-ar scalda in izvoare si ar dansa goale in padure. Jocul Ielelor sau Hora Ielelor fiind unul dintre cele mai temute mituri care nu o data, au inspirat artistii.
In tara sunt tot felul de datini legate de aceasta sarbatoare. In judetul Cluj se practica impanatul boului, in vreme ce in judetul Mures se obisnuieste udatul nevestelor. Intr-un sat din judetul Brasov, ceata tinerilor ii colinda pe batrani.
Cam peste tot in tara de Rusalii se duc la Biserica crengi de nuc sau de tei pentru a fi sfintite. Acestea se pun apoi la porti, stresini sau icoane.
Ramurile de tei folosite la Rusalii sunt pastrate peste vara pentru a putea fi folosite in practicile de alungare a furtunilor si a grindinii. In adoua zi de rusalii de afltfel se sfintesc holdele pentru a fi ferite de grindina.
Legat de Rusalii este si faimosul joc al Calusarilor, dans ritual care vine de la saritul peste foc pentru a scapa de iele, zanele rele. Calusarii merg la bolnavii din sat in a doua zi de Rusalii pentru a izgoni boala. Dansul lor a fost deseori comparat cu un ritual de exorcizare.
Ca si la orice mare sarbatoare este interzis sa muncesti. Se spune ca celor care muncesc de Rusalii li se stramba gura.
In Bihor satenii duc la biserica vase si oale cu faina si furaje pentru a fi sfintite. In aceste oale urma sa se faca mancare in timpul anului, iar animalele care vor consuma mancarea binecuvantata vor fi ferite de cele rele. Din faina se coace paine pe vatra care e mancata in familie.
In Halmeu, in nordul tarii, ielele sunt alungate cu capsuni. Capsunile nu trebuie sa fie stricate altfel ielele se intorc si ii iau graiul nesabuitului. Iar cel care arunca cel mai departe capsuna va fi ajutat de Dumnezeu si va avea recolta cea mai bogata.
Rusaliile sunt ultimele zile in care se mai poate face pasca. De aici inainte si pana la Pasti, acest lucru nu mai este ingaduit.
Pentru aceasta sarbatoare gospodinele vor pregati pasca si colaci, sarmalute in foi de vita, ciorba cu multe verdeturi si mancaruri care au la baza legume si fructe de sezon. De Mosii de Vara (sambata de dinainte de Rusalii) se spune ca daca vei da pomana ceapa si usturoi verde vei fi ferit de rele tot anul.


La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Ff7rt5
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Dum Iun 08, 2014 1:27 pm

Bună ziua dragilor și dragelor!
Sidy dragă mulțumesc pentru pentru frumoasa lectură ce mi-ai oferit-o, cu informații interesante despre obiceiuri din toată țara. Știam și eu unele din ele dar nu pe toate.
Ieri n-am facut cine știe ce poze dar m-am simțit foarte bine cu foștii mei colegi de serviciu.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Jvqo


La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Ljnj


Cu mine nu am nici o poză. Aștept să primesc pe mail de la băieți.
Vă pupic și aveți grija să nu munciți astăzi ca să nu vi se strâmbe gura! Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Dum Iun 08, 2014 3:18 pm

mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Dum Iun 08, 2014 4:37 pm

FETELOR haideti sa ne rugam pentru Andreea Anenei ! Exclamation 
Uitati mesajul ei pe Facebook :

Asa cum ne-am obisnuit, pentru ca suntem intre prieteni, ma pling si eu voua si va cer ajutor.
Nu material, ci spiritual.
Fiica mea Andreea trece prin momente dificile.Are nevoie de ginduri bune si de toate rugaciunile din lume,
Va rog mult, daca aveti un moment pentru ea, pentru noi. Prieteni virtuali si mai putin virtuali.
Va multumesc.


Multumim din nou...pentru Andreea conteaza si doar daca va ginditi o clipa la ea. Starea Andreei este inca instabila, dar nadajduim ca Dumnezeu se va indura de ea si vom ajunge cu bine marti la Cluj. Ne asteapta o operatie grea si dificila pentru starea Andreei. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu, a unui medic care si-a asumat responsabilitatea pentru ea, si cu voi dragi prieteni, cu gindurile voastre bune , vom trece cu bine peste aceasta incercare. Stiu ca in astfele de momente , familia iti este aproape...indiscutabil...dar atunci cind ai prieteni adevarati carora le pasa de tine, chiar si cu un gind bun, treci mai usor peste obstacollele vietii. Am simtit asta pe propria piele acum cinci ani , si o simt mereu.Fiti binecuvintati, voi, toti !!!

Stiti ca daca ne rugam toate impreuna , se intimpla minuni !!! Andreea si Mariana au nevoie de noi ! Exclamation Exclamation
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Dum Iun 08, 2014 4:44 pm

Sidy multumim pentru postare, este prima data cind, de cind am plecat ca venim asa devreme. Mari pozele sint tare frumoase. Intilnirile cu prietenii sint minunate....noi abia asteptam intilnirile cu voi.Si se pare ca anul asta in septembrie ne vom intilni la Timisoara cu fostii colegi a lui Mone. (ce bine e de el,ai mei mai sint doar citiva in tara, plecati de mult majoritatea)
Am abut o duminica insorita si frumoasa cum speram ca ati avut si voi
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Dum Iun 08, 2014 4:46 pm

of Dumnezeule,tocmai cind am postat a aparut mesajul lui Sidy
Anena sintem cu gindul si sufletul alaturi de voi DUMNEZEU SA VA AJUTE
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Dum Iun 08, 2014 6:15 pm

Cand am postat la prânz văzusem mesajul Anenei pe fb și am intrat să scriu și eu ce a scris Sidy dar am uitat „de la mână până la gură”.
Dumnezeu să o ocrotească pe ființa asta nevinovată și sa-i dea putere Anenei și întregii familii să treacă cu bine de această incercare!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Dszs1

mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Dum Iun 08, 2014 6:21 pm

Offff, Doamne ajuta aceasta familie a Anenei si pe fiica ei Andreea !
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Lun Iun 09, 2014 9:47 am

Buna dimineata,buna sa va fie inima ,sanatate tuturor si s-aveti o saptamina



La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Images-6

superfrumoasa Very Happy Embarassed I love you flower 
Scumpetelor din "Gasca Gustoasa" venii cu o cafeluta buna si chiar cu trandafiri ,pentru ca l-a prima aora facui o dulcetica tare aromata......acum mai am sa fac un sirop bun tot din trandafiri dar trebuie sa plec dupa zahar ca nu mai am de fel.... Smile 
Sidy ,ma intrebai de afacere .......la mine merge sau nu trebuie sa merg mai departe ca e un hoby deja,asa ca stii cu se spune"pierzi,cistigi ,negustor te numesti" Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz -pentru mine e OK -dulceata am facut-o in vasul de 7,6l-e o minunatie Very Happy -are un gust .........si o aroma.........buna de tot Smile 
Eu am fost plecata la Caracl ,am impartit dar nu am apucat sa fac poze decit cu strachinile goale Sad Mad Razz -ca m-am apucat de altceva si aia a fost-dar am facut citeva tavi de saleuri si o prajitaura cu crema caramel si foi pe dosul tavii de nu-i adevarat ce buna a iesit Shocked -ca poate fi si tort si praji in acelasi timp Shocked -ce mai ...nu degeaba fac parte din ELITA GUSTOASELOR Razz Razz Razz Razz Razz   
PS
Geta  si nasa Gabi mi-a placut discutia apropos de partide-nu am intrat in tagma politicii-parerea mea ca dupa '90 au furat peste poate si ai din tara si aia din afara-ca de obicei-trebuie sa vina.....MOS CRASCIUN.......de pe alta planet asa ne spuna ce peisaje de vis a dariut Dumnezeu acestui pamint....... Question Question Question Question Question Question Question Question Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Rolling Eyes Shocked ......ca deh........noi bastinasii facem ocolul planetei......si mai la urma venim ca fiul ratacitor.....dar din pacate nu mai gasim parintii si bunicii nostri si nepotii nostri.......pai cin'sa te mai primeasca What a Face What a Face What a Face What a Face What a Face What a Face Shocked -DACA TU AI CREIERII SAPALATI!!!!!!!!!!-asta asa ca sa vedem cam cum e realitatea noastra..........zic si eu ......sa ne ajute Dumnezeu sa ranmina acici si urmasii nostri Embarassed I love you Like a Star @ heaven 
Sper sa aveti o sapatamina minunata-la noi s-au chitit deja caldurile dar asta e ,incepe vara caniculara-atentie la statul sau lucratul in soare Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Lun Iun 09, 2014 9:54 am

DOAMNE DUMNEZEUL NOSTRU ,AUZI-NE RUGACIUNILE SI AJUT-O SI PE ADREIA A LUI ANENA SI TOATA FAMILIA EI SA TREACA CU BINE SI PESTE ACEASTA GREA INCERCARE ,AJUTA-L PE DOCTORUL CARE PRIN PUTEREA TA O VA AFCE BINE PE ANDREIA-IUBIRE SI RECUNOSTINTA Embarassed I love you Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Lun Iun 09, 2014 9:54 am

Bună dimineața!
Vă doresc să aveți o săptămână bună, numai cu realizări și vești bune!
Toate gândurile bune pentru ANDREEA ȘI ANENA!
Azi iar e zi de leneveală.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Aewvp

mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Lun Iun 09, 2014 9:57 am

GINDURILE SI RUGACIUNILE NOASTRE S-O AJUTE PE ANENA SI PE ANDREIA...DUMNEZEU E MARE........nu am stiut ,bine ca intrai pe net acum de dimineata,ca la Caracal nu am posibilitai si pina o sa-mi eu un leptop sau asa ceva....cine stie Question Question Question Question Question Question Question
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Lun Iun 09, 2014 10:00 am

Draga Mari S,ma bucur pentru intilnirea voastra,e bine ca va intilniti an de an...ce poate fii mai frumos....dupa o viata de munca cu oamenii cu care ai format o echipa Exclamation Question -bravooo-sa fiti sanatosi si sa va reitilniti ori de cite ori se poate Embarassed I love you 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Lun Iun 09, 2014 10:12 am

Rusaliile se serbează în a 50-a zi de la Paşti. În perioada Rusaliilor, nimeni nu lucrează de frica ielelor. Obiceiul Căluşului, specific acestei sărbători, se mai păstrează astăzi numai în Oltenia . Rusaliile, care semnifică pogorârea Sfântului Duh asupra ucenicilor lui Iisus, sunt serbate şi azi în oraşele şi în satele din Oltenia. În Slatina, grupaţi în cete de câte 7-8, căluşarii pornesc la colindat. Obiceiul datează de secole şi se păstrează şi acum în majoritatea satelor. La sate, căluşarii merg din casă în casă, fiind primiţi cu apă, sare, frunze de nuc, pelin şi usturoi. Uneori, li se dau chiar şi bani. Cu ani în urmă căluşul era considerat un joc tămăduitor, care aduce sănătate, dar şi noroc.
În Olt, se mai obişnuieşte ca în această zi bisericile să se împodobească cu crengi verzi de tei, nuc, pelin şi buchete multicolore de flori, pentru a fi slujite. După slujbă plantele care astfel au căpătat puteri tămăduitoare, erau duse acasă. „Cu această ocazie, în unele sate şi comune ale judeţului - Milcov, Prooroci, Ipoteşti şi în satele din Câmpia Boianului - la mormintele împodobite cu flori şi frunze de nuc şi de tei preotul oficiază o mică slujbă după care li se dă de pomană celor morţi. În Duminica Rusaliilor sau Duminica Mare, la morminte se împart fructe (fragi, cireşe, vişine), colarez (făcut din lapte, făină şi zahăr), colaci, dulciuri“, a spus muzeograful Claudia Balaş. Cum să te fereşti de spiritele malefice Despre Rusalii, românii credeau că sunt spirite feminine ale morţilor care apar noaptea înainte de cântatul cocoşilor, în perioada cuprinsă între Paşti şi Rusalii. Acestor spirite femeieşti li se dau nume eufemistice (Frumoasele, Ielele, Dânsele,etc.), şi li se împart pomeni abundente la Moşii de Vară (sâmbăta Rusaliilor) sau la Duminica Rusaliilor (Duminica Mare). Se crede că sunt bătrâne şi urâte, duhuri rele care umblă în cete fără soţ. Locuiesc prin păduri, pe lângă fântâni, pe lângă case. Însoţite de lăutari, joacă pe verdeaţă şi se prind în horă neîncheiată, întind mese pe iarbă, beau, petrec şi chiuiesc. Locul pe care au jucat este primejdios. Cine le-a văzut jucând şi trădează acest lucru, amuţeşte. Pedepsesc oamenii făcători de rele, pe cei care nu le respectă zilele, prin ologire, surzire sau orbire. „În săptămâna Rusaliilor, de frica lor, nu lucrează nimeni. Sunt înarmate cu tot felul de unelte tăioase, spre a pedepsi pe cei care lucrează în aceste zile. Pentru a se feri de aceste spirite rele, în săptămâna Rusaliilor oamenii purtau asupra lor ustroi sau pelin. Contra Rusaliilor sau Ielelor, sătenii se mai apărau purtând şi alte plante: leuştean, odolean, avrămeasă, cu credinţa că mirosul puternic le îndepărtează“.

La CARACAL-in simbata ''MOSILOR"de vara-se merge la biserica cu coliva,la morminte ,se imart-vase cu linguri-dupa traditie strachini din lut cu linguri de lemn -cu griu cu lapte,chite de cirese,rosi,castravei,brinza ,ou fiert-si alte fructe-noi am impartit si prajituri-iar in ziua RUSALIILOR-are loc BILCIUL- care tine pina marti-3 zile-tiribobe,halvite,turta dulce,jucarii,palarii,tuciuiri smd.gasesti la BILCI Smile


Ultima editare efectuata de catre iuli in Mier Iun 11, 2014 9:57 am, editata de 1 ori
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 6 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 43 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 24 ... 43  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum