Forumul Blogurilor Culinare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Flags_1
Ultimele subiecte
» vesti triste
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptySam Feb 09, 2019 6:12 pm Scris de Geta

» POEZII SI POETI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptySam Feb 03, 2018 8:53 pm Scris de Geta

» Sa ne amuzam
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptySam Dec 09, 2017 4:32 pm Scris de Geta

» GLUME, BANCURI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMier Dec 06, 2017 3:42 pm Scris de Geta

» cutiuta cu pozele mele
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyVin Noi 03, 2017 6:51 pm Scris de Geta

»  La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyVin Noi 03, 2017 3:20 pm Scris de Geta

» CUGETARI......
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyVin Oct 06, 2017 10:24 pm Scris de Geta

» La multi ani "Fete si baieti in bucatarie " !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyDum Dec 25, 2016 6:35 pm Scris de Geta

» curiozitati
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyJoi Sept 29, 2016 6:09 pm Scris de Geta

» Ce muzica ascultam
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMier Iul 13, 2016 8:29 pm Scris de Geta

» Ce citim ...
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMar Iul 12, 2016 9:14 pm Scris de Geta

» Lulu - La multi ani !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyVin Mai 13, 2016 2:40 pm Scris de Geta

» Rugaciune pentru omenire
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyDum Apr 24, 2016 5:50 pm Scris de Geta

» La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyDum Apr 17, 2016 3:51 pm Scris de Geta

» La multi ani Diana!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» La multi ani Doina Ghidu!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMier Apr 06, 2016 12:47 pm Scris de Doina Ghidu

» Paste fericit!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptySam Mar 26, 2016 10:58 pm Scris de Geta

» Gabi -La multi ani !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyVin Mar 18, 2016 10:55 pm Scris de Geta

» ARTA SI ARTISTI
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyDum Feb 14, 2016 10:41 pm Scris de Geta

» Colinde, colinde...
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMar Dec 22, 2015 2:01 pm Scris de Geta

» La multi ani Delia
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyDum Dec 06, 2015 3:46 pm Scris de martagabriela

» La o altfel de cafea 2
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyVin Noi 20, 2015 8:15 am Scris de iuli

» Donare de sange
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMar Noi 03, 2015 11:04 am Scris de Doina Ghidu

» LA MULTI ANI DOINITA VARGA!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyLun Oct 05, 2015 11:07 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Nico- 15 septembrie
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMier Sept 16, 2015 6:03 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Daniela- 9 sept
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMier Sept 09, 2015 6:13 pm Scris de Daniela

» Noi si nepotii
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyDum Sept 06, 2015 7:41 am Scris de Sidy

» CASATORIE aniversari
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyMier Sept 02, 2015 11:02 pm Scris de martagabriela

» LA MULTI ANI ,MONE-OOOOOOOOKKKKKKKKKEEEEEEYYYYYYYYYY
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyJoi Aug 27, 2015 7:15 pm Scris de martagabriela

» La multi ani Anena !
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 EmptyVin Aug 14, 2015 10:57 pm Scris de maria mihalache

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
ImageShack
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


La o altfel de cafea 2

+20
Carmenm
Admin
stoi_mimi
maria elena
delia
iuliana_28
Munteanu Eugenia Doina
Doinavar
anena
Lulu
silvi0ara
husni
mari
Sidy
maria mihalache
diana
Geta
Doina Ghidu
martagabriela
alina 42
24 participanți

Pagina 11 din 43 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 27 ... 43  Urmatorul

In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Joi Iun 26, 2014 8:47 am

Buna dimineata lume gustoasa!
Eu tot pe fuga, ca de obicei! Pana nu voi ramane acasa, la pensie, tot asa va fi. Concediu nu imi iau, pentru ca daca ies la pensie, voi cere banii pe zilele ne efectuate. MACAR SA PRIMESC ODATA RASPUNSUL ALA LA CONTESTATIE!!!
Ma bucur pentru vestile bune ale fiecareia dintre voi.
Reparatii, zugraveala, chestii din astea...BRRRR! Niciodata nu mi-au placut! Ma ingrozesc!
Fete si baieti, va imbratisez cu mult drag si dor, va las, ca am de lucru mult! Pupici.
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  anena Joi Iun 26, 2014 9:37 am

Buna dimineata lume draga.
La noi e tot innorat si sta sa ploua.M-am saturat.Ieri ne-a tras niste dragi de ploi...parca cineva turna cu galeata din cer. Dar sunt ploi linistite , fara vint, fara traznete, mai tuna din cind in cind...
Da, Doina si eu zic brrrr, cind ma gindesc ca va trebui sa trecem prin toate operatiile de rasturnare a casei:schimbat centrala, calorifere, tevi, si apoi zugravit.
Sidy, asa e...schimbam si tevile...nu avem incotro pt ca avem calorifere de fonta ff vechi si au inceput sa se crape pe ici pe colo.Asa ca pina incepem s adam drumul la caldura, trebuie sa le scimbam. Acum am hotarit sa schimbam doar centrala si colo prin septambrie schimbam si caloriferele si zugravim. Eu am mai zis,nu imi stric vacanta si vara cu astfel de munci. Vine sora mea in iulie...veniti voi,tot in iulie. In august am o multime de aniversari in familie si cea mai importanta este a lui Adrian..face 50 de anisori. Vreau sa ii fac o petrecere surpriza, asa cum mi-am dorit-o eu si nu am mai avut-o. Sti ca in 2008 m-am imbolnavit de sin si de ziua mea, eram in Cluj, cu perfuzii, la chimioterapie.
Geta, chiar asa...tu nu vi la Alba?
Am inteles ca vine si Daniela Carmen Rotaru, Lacutara, cum o stim noi, cele mai vechi...Trebuia sa ma contacteze sa vedem cum facem cu cazarea. Poate inca nu e hotarita.
Iuliana, de abia atept si eu sa va vad pe toate.Doamne ajuta sa fim cu toii sanatosi.
Medi, Raducu e din ce in ce mai scump...si ce mult a crescut.Parca zboara timpul.
Cami, ai avut activitate nu gluma.Dar e bine si frumios cind esti cu cei dragi.Pupicei lui Fares. Este o frumusete.
Mari, pleci in Anglia la copii? Si cit stai? mai aju gi la intilnire? Drum bun si simte-te bine.Ma bucur mult pentru tine.
Silvioara e ocupata cu nepotica.Am inteles ca au crestinat-o.Sa traiasca si s acreasca mare si sanatoasa.
Lulu,imi pare rau ca ai probleme cu ochii.Sper ca se poate rezolva cumva, macar sa nu mai evolueze boala, sa o poti tine pe loc cu medicatie .
Gabi si Mone, dragii mei , ma gindesc mereu la voi si ma rog sa fie bine.Vorbim in curind.Doamne ajuta !!!!
Gata, am plecat la treaba.Mai avem multe de facut la casuta cea noua pina vine trupa din Danemarca.
Va las cu Dumnezeu si cu binecuvintarea lui.
anena
anena

Mesaje : 564
Data de inscriere : 14/09/2010
Varsta : 65
Localizare : Alba Iulia

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doinavar Joi Iun 26, 2014 12:20 pm

Buna dimineata, si la noi a plouat mult, mult de tot, torential chiar, acum a iesit soarele si se poate lucra din nou la casa. Am ajuns cam pe la jumatate, acum baietii au ajuns la partea din fata a casei. Daca vremea tine cu noi, estimam ca pana in 10 iulie terminam complet. Si inauntru ar mai ceva de lucru, in bucatarie in special, acolo este cel mai frig iarna si se face condens.
Si noi trebuie sa schimbam centrala, tot anul asta. Ea merge bine, dar e veche, o avem din 1998! Instalatorii s-au mirat ca a tinut atat de mult. O vom schimba cu una mai moderna. Tevile si caloriferele nu trebuie sa le schimbam, slava domnului. Dar centrala trebuie neaparat, sa nu ne trezim ca clacheaza in toiul iernii.
Nicu s-a mirat cand i-am povestit cat de mult e de lucru la casa: curatat tencuiala veche, sprit, tencuiala cu rabitz, inca o mana de tencuiala pentru indreptare, un strat de adeziv, apoi polistirenul, plasa, ciuperci de plastic cu gauri cinci la o placa, plasa de plastic, doua straturi de Rombat (un fel de tencuiala), tencuiala decorativa structurata, apoi Tifel colorat. Pe terasa acoperis de policarbonat pe structura de lem, la fel si la intrare, o sapa peste placa din bucatarie, inca o sapa cu gresia, scara imbracata in polistiren si gresie (cu tot tacamul ca la fatada) ... si multe altele. V-am facut capul calendar, nu-i asa?

Acum suntem la faza de demolare in partea din fata, Nicu s-a speriat de ce se intampla acolo. Dar ii trece.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 34ywle0

Am vazut ca vine ploaia si am pus eu materialele la adapost. Toata ziua trebuie sa am grija de materiale, sa nu le ploua.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 25hl2lv

Na, cam asta e viata noastra acum, cu multe pe cap, dar le rezolvam pe toate. In 4 iulie suntem programati la doctori, si la cardio si la diabet, unul dupa altul. Dar Nicu e bucuros, ca are cu ce sa se laude, analizele ii sunt bune.
Va pup dulce pe toti si pe toate. Abia astept sa ne intalnim. Smile
Doinavar
Doinavar

Mesaje : 176
Data de inscriere : 27/08/2011
Varsta : 67

http://nicuvar.wordpress.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Vin Iun 27, 2014 6:42 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Bdjg92

Buna dimineata gasca "gustoasa"  Exclamation 

Ma bucur sa va salut de dimineata si sa va las pe linga cafeluta si alte bunatati.....
Doar incepe weekendul, nu  Question  Care pe unde mai plecati in weekend  Question 
De data asta, noi stam cuminti acasa, ca mama s-a saturat sa ramana singura la sfarsit de saptamana....
Va doresc un sfarsit de saptamana cat mai linistit si insorit, sa va incarcati bateriile ca nu mai e mult pina la Marea Noastra Intilneala. Exclamation  sunny  flower 
Doina V mult spor sa aveti, ca de lucru mai este destul....! affraid 
Anena am sa ii scriu mesaj Lacutarei sa ia legatura cu tine.... alien 

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Ok4rix
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Vin Iun 27, 2014 9:39 am

Buna dimineata lume gustoasa!
Am citit tot ce s-a scris.
Fetelor ieri de ziua Alinei ,Iuliana ia facut o surpriza si a venit in Bucuresti Ne-am intalnit la restaurant la Alina ,au venit Mari, Doina si eu cu George.A fost MI-NU-NAT.
La noi iar ploua................pffffffffff.
Va doresc o zi frumoasa!
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Vin Iun 27, 2014 10:52 am

Bună dimineața fete și băieți!
Împreună cu Iuliana și la sugestia ei, ne-am gândit să-i facem o surpriză Alinuței de ziua ei. Și am reușit. I-am stricat programul pe care și-l facuse de ziua ei.( pentru că surpriza era surpriză și eu n-am suflat nimic când ne-am întâlnit duminică)
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Hdayi


La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Ocijo


La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Ebv2



Și ca să fie surpriza deplină le-am chemat în ajutor pe Doina și pe Medy cu George și ne-am dus la Shift.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Xotr


Sper că Alina s-a simțit bine și ne-a iertat că i-am stricat aranjamentele pe care și le făcuse pentru ziua ei!
Noi ne-am simțit nemaipomenit și-am râs mult și ne-am distrat.
Acum Iuliuana e în drum spre Craiova pentru că azi se duce la altă petrecere.

mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Vin Iun 27, 2014 10:57 am

Ziua buna fete si baieti!
Am intrat mai tarziu pentru ca lucrez de azi dimineata de m-am saturat! Tocmai ma gandeam ca azi poate o sa lenevesc. E si vineri, afara e o vreme care te trage la somn...Dar de unde! La munca, nu la dormit!
Daaaa, aseara ne-am intalnit cu Alina sarbatorita noastra, cu Iuliana, Mari, Medi si George. A fost o seara de neuitat! Iuliana a fost initiatoarea acestei intalniri. A venit in Bucuresti si a sunat intalnirea. Numai Mari a stiut, dar pana in ultima clipa, nu a lasat-o sa spuna nimic. Ne-a facut o surpriza! A fost minunat! pacat ca timpul trece asa repede...Adica, vreau sa spun, ca eu as mai fi stat daca nu se facea asa repede tarziu...Acum, asteptam pozele de pe aparatele Iulianei, Mari si Alina. Eu si Medi nu am avut aparatele la noi.
Fete si baieti, va doresc si eu un weekend cat mai placut, cu sanatate in primul rand, cu odihna si cu tot ce va doriti si voi. Si poate vine vara si la noi, ca cel putin aici, in Bucuresti, e sfarsit de octombrie!
Pupici!

Ups, Mari, ne-am ciocnit! Te pup!
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doinavar Vin Iun 27, 2014 12:53 pm

Ma bucur mult de surpriza pe care i-ati facut-o Alinei. Va invidiez ca puteti sa va intalniti mai des. Abia astept intalnirea de la Alba Iulia.
Noi, tot cu treaba, dar merge bine. Va pupam dulce pe toti si pe toate.  Very Happy 
Doinavar
Doinavar

Mesaje : 176
Data de inscriere : 27/08/2011
Varsta : 67

http://nicuvar.wordpress.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Geta Vin Iun 27, 2014 3:01 pm

Buna ziua, ma bucur ca i-ati facut o surpriza Alinei LA MULTI ANI ALINA !!!!

Sidonia Ioji e mai bine si merge la serviciu,daca veneam la Alba va anuntam pana acum,nu stiu inca nimic in legatura cu Diana sau ce se v a mai intimpla cu familia mea ,soacra mea ,mama ,imi pare nespus de rau ,te tzuc Smile

Iuliana felicitari pentrut organizarea de la Bucuresti impreuna cu Doina,M.M. George,Mari sunt sigura ca i-ati umplut Alinei inima cu bucurie va pup:)

Eu am mai scris un mesaj si s-a pierdut ,va doresc un wekend superb tuturor Smile
Geta
Geta

Mesaje : 2400
Data de inscriere : 06/08/2012
Varsta : 67
Localizare : Timisoara

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Sam Iun 28, 2014 11:05 am

Buna dimineata,v-am adus o cafeluta ,asa ca sa va relaxati care cum puteti si pe unde sunteti Smile  sa fiti sanatosi si sa va mearga bine oriunde va aflati Exclamation 
Dupa atita alergatura sa o sarbatoresc pe Alina........am venit complet desumflata  Evil or Very Mad ca i-am struicat ziua alinei cu surpriza mea Shocked What a Face What a Face -asata e-o data e''ANUL NOU"(am eu o vorba)-la Intilniraea de la alba Iulia poate o sa vazic mai multe.In orice caz ,nici Medi si nici Doinita nu au stiut nimic ,le-am invitat la o cafea daca pot sa vina si au veni..... Very Happy -m-am bucurat ca am cunoscut si sotul lui Medi-George-sper ca le-a placut intilnirea desi George venea direct de la servici ca si Doinita ,iar Medi bintuiese toata ziua cu treburi Rolling Eyes -Alina a ramas muta cind cu o seara inainte pe la ora 23.00 cu aproximatie a sunat-o pe Mary S. care i-a zis ca a 2a zi chiar de ziua alinei vrea sa mearga la ea(Alina a avut liber)-dupa o talalaiala lunga la telefon Alina a zis ca sub nici o forma aca are un pro gram special de ziua ei smd.Dupa ace au terminat am sunat-o pe Alina si aia e ca surpriza a cam cazut ca i-am zis ca sunt in Bucuresti special pentru ea -dar daca nu se poate sa o sorcovim in 26.06.14-nu-i imic ca eu ma intorc de unde am plecat ca am treaba si aia e Rolling Eyes -in fine SURPRIZA What a Face  s-a finalizat la Shift-unde ne-am reintilnit cu pretenii nostri(o parte dine ei) dupa cum ati vazut in pozele puse de Mari S.-Alina a lucrat si ieri si azi ,miine nu stiu.
S-aveti un sfirsit de saptamina minunat Embarassed I love you 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Sam Iun 28, 2014 11:06 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 IMG_2874-1
Cu povestile mele am uitat de cafeluta -poftiti va rog Very Happy Embarassed I love you 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Sam Iun 28, 2014 4:38 pm

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 X99h5

Salutare gasca gustoasa ! Exclamation 

Eu nu stiu ce program avea biata Alina de ziua ei, dar stiu sigur ca s-a bucurat cand va vazut pe toti adunati acolo la ea la restaurant ! Cum sa nu te bucuri de asemenea surpriza ??? Sunt sigura ca v-ati si distrat minunat, sa va fie de bine !!!!
Iulia draga multumesc frumos de cafeluta  Exclamation 
Geta imi pare rau ca nu vii si tu la Alba....poti veni cu noi cu masina  Exclamation Chiar nu pricep de ce nu vii....
Doina G vino la Oradea ca aici e cald si placut ! Cu ploaia e mai greu la noi....nici 10 % din cat trebuia sa ploua, nu a plouat, asa ca va dati seama ce recolta vom avea....Acum sunt 28 de grade si maine vom avea 31  sunny  alien  affraid 
Doina V mult spor sa aveti ca lucru mai este destul..... Exclamation 
Mari tu pe unde ai disparut fata draga ? Ce-ti mai face motanul, e bine acum ???

Cafea nu va las, dar o inghetata buna buna, da.....

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Nmdwte

Va tzuc !
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Dum Iun 29, 2014 9:48 am

sa aveti o duminica insorita si frumoasa si o noua saptamina fericita
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Dum Iun 29, 2014 10:16 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Images-9
Buna dimineata nasa Gabita si nasilor si nasicelor si la toata lumea Smile 
O cafeluta pentru cine mai vine si vrea sa o savureze Embarassed 
O duminica buna sa aveti si LA MULTI ANI CU SANATATE acelora cu nume de Sfintii PETRU si PAVEL Embarassed I love you flower 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  maria mihalache Dum Iun 29, 2014 2:11 pm

Pup gustos toate gustoasele si toti gustosii!
La multi ani tuturor celor care astazi isi sarbatoresc ziua numelui!
Va doresc o duminica minunata!
maria mihalache
maria mihalache

Mesaje : 583
Data de inscriere : 25/08/2011

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Dum Iun 29, 2014 3:11 pm

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 2ed4gt5

SFINŢII APOSTOLI PETRU ŞI PAVEL

Acestia (Pavel,Paula,Petru, Petra ) sunt sărbătoriţi în fiecare an în data de 29 iunie. Această zi, denumită popular SânPetru de Vară, aduce cu sine o serie de obiceiuri, tradiţii şi superstiţii. În popor, ziua de 29 iunie, în care se sărbătoresc Sfinţii Petru şi Pavel, marchează mijlocul verii agrare şi timpul secerişului. Cei doi apostoli sunt pomeniţi împreună pentru ca au murit în aceeaşi zi a anului 67.

Obiceiuri, Tradiţii şi Superstiţii de SÂNPETRU

De ziua Moşilor de SÂNPETRU sau de Vară, femeile împart oale cu apă, pentru ca cei morţi să aibă ce bea pe lumea cealaltă- tot în această zi oamenii au voie să lucreaze orice, dar să nu toarcă, căci se crede că astfel se întorc colacii de la morţi. În ziua Moşilor de Sânpetru, femeile dau de pomană şi vase cu vine, lapte şi mâncare gătită, vase care se împodobesc deseori cu flori şi cireşe. Cică nu e îngăduit nici unei femei să mănânce mere până în această zi, fiindcă altfel îi supăra pe morţi. După sărbătoare însă, femeile tinere pot mânca mere, cele vârstnice fiind nevoite să mai aştepte până la Sfântul Ilie. În această zi se duc la biserica mere, zarzăre, coliva, colaci iar cine are – şi puţină miere în faguri.
Până în această zi nu se scutură merii. Se crede că, dacă se respectă această datină, sunt ocrotite ogoarele de căderea grindinei.
Oamenii pistruiaţi trebuie să se spele pe faţă cu apă la miezul nopţii, când cântă cocoşul; tradiţia spune că respectând acest ritual, pistruii nu se mai înmulţesc.
Dacă tună şi fulgeră azi, nucile şi alunele vor fi viermănoase.
Sărbătoarea sfinţilor Petru şi Pavel se ţine timp de trei zile pentru ca agricultorii să fie protejaţi împotriva potoapelor şi pentru ca grânele lor să fie bogate. În lumea rurală, sărbătoarea este cunoscută sub numele de SÂNPETRU şi marchează vremea secerişului şi jumătatea verii agrare. Ziua de dinaintea sărbătorii este dedicată spiritelor cerului care, până în această zi, umblă libere prin lume şi îi pedepsesc pe cei care dorm pe afară. Un mod de protecţie împotriva acestor duhuri sunt usturoiul şi pelinul.
Fiind pus mai mare peste încăperile Raiului, SÂNPETRU împarte hrana animalelor sălbatice – şi mai ales lupilor, această zi fiind denumită şi “Sărbătoarea lupilor”, şi fierbe grindina pentru a o mărunţi prin topire şi a deveni mai puţin primejdioasă pentru oameni şi ogoare.
Se spune că, în ziua SFINŢILOR PETRU ŞI PAVEL, privighetorile şi cucii nu mai cântă, iar femeile nu ar avea voie să mănânce mere pana în această zi. Femeile văduve nu au voie să mănânce mere până în ziua Sfântului Ilie, ca să fie sănătoase. Şi despre cuci se spune că se transformă în şoimi în această zi, ei revenind la forma lor originala în ziua Bunei Vestiri. SÂNPETRU este cel mai cunoscut din calendarele populare româneşti, el neavând un număr fix de zile de post şi fiind vestit de către apariţia licuricilor şi tăcerea cucilor.
În tradiţia populară, SÂNPETRU apare fie ca personaj pământean, fie ca divinitate celestă. Se spune că, la marile sărbători calendaristice (Crăciun, Anul Nou, Bobotează, Măcinici, Sângiorz, Sânziene ) SÂNPETRU poate fi văzut de pământeni la miezul nopţii, când se deschide pentru o singură clipă cerul, stând la masa împărătească în dreapta lui Dumnezeu. SÂNPETRU este un bun sfetnic al lui Dumnezeu, care-l consultă în luarea unor decizii, şi cel mai cunoscut „sfânt” al calendarului popular.

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 A588ax

Celor peste 260.000 de români, ce îşi serbează onomastica în această zi de sărbătoare , le urez fericire, multă sănătate şi voie bună!
Noi avem in familii sarbatoriti cu asemenea nume ?

Incepe Ramadamul pentru musulmani, asa ca dragii mei MONE si CAMY Ramadan Karem ..! رمضان كريم

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Wrje49
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  martagabriela Dum Iun 29, 2014 4:03 pm

Sidy!!!!! Mone .- iti multumeste
Cami si tie si familiei RAMADAN KAREEM
martagabriela
martagabriela

Mesaje : 682
Data de inscriere : 03/09/2011
Varsta : 75
Localizare : in Romania =Bacau ..afara ..Sudan (Khartoum

http://ga-tourism.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Lun Iun 30, 2014 8:36 am

Buna dimineata lume gustoasa!
Va doresc o noua saptamana cu sanatate si multe bucurii. Aveti grija de voi! Vedeti ca mai sunt numai 18 zile pana ne intalnim si trebuie sa fim intr-o mare forma! Pupici!

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 53u5

Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Lun Iun 30, 2014 10:45 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Images-3
Buna dimineata Doinita G. si lumea de aici,o saptamina buna va doresc si eu ,sanatate oriunde va aflati iar cu forma ........ Smile mai vedem...nu-i asa Doinita,sa fie cit mai rezistenta cam aia  cred ca primeaza.
Spor la treaba si la treburi,s-auzim de bine Embarassed flower
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Lun Iun 30, 2014 11:37 am

Buna dimineata si URAAAAAAAAAAAAAAA!
In sfirsit,vad pozele.
Azi,va doresc,doar,o saptamina luminoasa si numai bine!De miine,sper ca pot veni,zilnic.Pozele m-au incurajat.
Ieri,a inceput,aici,postul.Vai de cei ce postesc,deoarece e f.cald.De vineri,avem temperaturi,intre 38 si 40 de grade.Au anuntat la tv 40 de grade,dar,inseamna ca e mai mult.Acum,deja,siint vreo 33 de grade(ora 11.00).
Postul musulman,e intre rasaritul soarelui si apusul lui.Anul asta,cca 17 ore.In timpul asta,nu e voie sa intre NIMIC in gura(nici apa,tigari...).Nu va imaginati,cum e pt.fumatorii,care postesc.Se maninca,seara,la rugaciunea de seara(la ora 20.00,anul asta.
Acum,eu,folosesc ventilatorul.Cu AC-ul,tot timpul,e placut,dar,mi-e teama,pt.boala mea.Dar,totusi,cred,ca peste vreo ora,dau drumul la AC.Pe la mijlocul zilei,e nebunie.
Vineri,cind fetele o sarbatoreau pe Alinuta,fiul meu cu familia,s-au intors in Abu Dhabi.Au ajuns cu bine si deja au intrat in programul lor,zilnic.Nora mea,vrea sa-l puna pe Fufu,dimineata,vreo 3 ore,la o cresa.Sa mai lase,acolo,ceva din energia lui.E ca argintul viu.

S-aveti o saptamina,frumoasa!Sa reusiti sa faceti,tot ce v-ati propus!
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  husni Lun Iun 30, 2014 11:52 am

Iar nu vad,nici o poza.Am mers,in spate(doae o pagina),si numai vad poze.Nici pe cele care le-am vazut.
Acum,am vazut,Sidy,c-ai scris si aici,in araba.Multumesc!
Si voua Gabi&Mone,Un Ramadan usor(daca postiti) si numai bine!
husni
husni

Mesaje : 406
Data de inscriere : 26/08/2011
Varsta : 67
Localizare : Iordania

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  mari Mar Iul 01, 2014 6:26 am

Bună dimineața fete și băieți!
Când ne-am întâlnit cu colegii de serviciu, Leontina ne-a spus că pe Lipscani e un restaurant unde fac niște clătite foarte bune și Petruța a ținut minte. Ieri pe la ora 14 m-am trezit cu un telefon de la ea(eu o sunasem duminică să-i transmit urările mele și Leontina la fel). A vrut să ne întâlnim pe la ora 16 la magazinul Victoria. Ne-am executat. Val vârtej, m-am echipat și am plecat la întâlnire. Ele erau deja acolo.
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Pkny0


Restaurantul se numește City girl și are și terasă ca toate restaurantele din Centrul vechi al Bucureștiului. Am și mâncat câte 2 mici de Lehliu cu cartofi prăjiți dar nu le-am făcut poze. Bine că am vrut doar atât că n-am fi putut să mai mâncăm ditamai porția de clătite cu brânză dulce și dulceață de cireșe amare. O bunătate!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Etg87


Multă lume ia masa în oraș. Am văzut și doi polițiști pe trotinete cu motor. I-am pozat dar nu se văd trotinetele. Very Happy  Very Happy  Very Happy 
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Zymq


Ne-am simțit foarte bine! V-am spus că eram ca o familie la birou. Trăiam împreună toate evenimentele din viața fiecăreia( era numai fete în birou, de...financiar). Am avut ce povesti. Sigur că cel mai mult am vorbit de copii, ca toate mamele.
Asta e! Am început săptămâna cum nu se poate mai bine și mai frumos!
Nu se știe ce întâlniri frumoase o să mai am până la Marea întâlneală de la Alba Iulia.
Camy îmi pare rău că nu vezi pozele. Poate pe astea le vezi.
Vă aștept cu o cafeluță caldă!
La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 8dms


mari
mari

Mesaje : 1054
Data de inscriere : 11/09/2010
Varsta : 74
Localizare : bucuresti

http://mamaluialex.blogspot.com

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Sidy Mar Iul 01, 2014 8:09 am

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Maw7zc

Buna dimineata gasca "Gustoasa" ! Exclamation 

In sfarsit a ploua si la noi tare, vreo 1/2 de ora....acum este innorat dar au zis ca asa va fi azi, nu va ploua pina joi.....Aveam mare nevoie de un pic de racoreala  Exclamation 
De pamant, nu va spun ,cred ca daca ar ploua neincetat o luna, atunci si-ar putea lua apa necesara.....
MARI ce ma bucur de revederea asta a voastra, sunt sigura ca a fost emotionanta ! Un fel de....avanpremiera la ce ne asteapta  Exclamation 
Doamne ajuta sa fim toate si toti sanatosi,sa ne putem revedea  Exclamation Exclamation Exclamation Vreau si eu o portie de clatite din alea bune, bune....
CAMY scumpa mea, stiu ce este in sufletul tau, dar...asta e Exclamation  Noi trebuie sa fim fericite daca copiilor si nepotilor nostri le e bine, acolo unde sunt  :!:Camy si tu tii post  Question Cu boala ta.....nu stiu daca e recomandat. Doamne ajuta  Exclamation 
DOINA G asa draga mea , numara zilele ca si eu le numar . Sper sa iti dea sefii tai o zi libera cand vii la Alba, sa poti veni si tu cu fetele....veniti cu autocarul sau cu Alina , pe la Craiova  Question 
Hai ca va las cafeluta si va doresc o zi minunata si reusita !

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 1hv88p

Va tzuc cu drag  Exclamation 
Sidy
Sidy

Mesaje : 1668
Data de inscriere : 12/09/2010
Varsta : 68
Localizare : Oradea

http://sidyskitchen.blogspot.com/

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Doina Ghidu Mar Iul 01, 2014 8:33 am

Buna dimineata lume gustoasa!
Foarte greu se afiseaza forumul azi, nu stiu de ce. Abia am reusit sa intru.
Sidy, vai, vai, ce e pe masa aia, pe care ne-ai lasat-o! Deja mi s-a facut foame si lene! Of1 Inca nu stiu cu ce voi veni la Alba. Trebuie sa vorbesc cu Alina s-o intreb daca ma poate lua si pe mine, ca sa stiu sa rezerv la autocar daca nu se poate.
Mari, ce frumos ca v-ati intalnit ieri! Super, de luni, o sa te distrezi toata saptamana!
Cami, imi pare rau ca ti-au plecat copiii. Acum, abia la anul, probabil, vor mai veni. Sau poate de sarbatori. Dar voi nu puteti merge la ei? Nu stiu, intreb si eu.
Fetelor, nu mai numesc pe nimeni, ca ma grabesc. Dar va imbratisez pe toti si toate si va doresc toata sanatatea posibila si numai bine.
Ieri am vazut niste salcami indoiti de ciorchini de flori, iar azi o magnolie inflorita din nou. Oare ce o fi insemnand?
Hai, va las. Pupici.
Doina Ghidu
Doina Ghidu

Mesaje : 1312
Data de inscriere : 09/09/2011
Varsta : 68
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  iuli Mar Iul 01, 2014 8:37 am

Buna dimineata,la masaa bogata lasata de Sidy va mai aduc si eu o cafeluta.Frumoasa intilnire Mary S,foarte bine ca te-ai dus.
Alina nu trece prin Craiova cind merge la Cluj.Are traseu mai scurt pe alta cale plecind din Bucuresti.
S-aveti o zi buna si sanatate oriunde va aflati Exclamation 
iuli
iuli

Mesaje : 907
Data de inscriere : 29/08/2011
Varsta : 68
Localizare : Craiova

Sus In jos

La o altfel de cafea 2 - Pagina 11 Empty Re: La o altfel de cafea 2

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 43 Înapoi  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 27 ... 43  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum